Ziemia Krakowska kojarzy się każdemu z reprezentatywnym miastem, dawną stolicą Polski i siedzibą królów – czyli oczywiście Krakowem. Jednak tereny te to znacznie więcej ciekawych miejsc i cudownych atrakcji, które warte są zobaczenia. Zakątków do zwiedzenia jest całkiem sporo, a każde z nich zachwyci Cię niesamowitymi widokami i niezwykłymi rozrywkami. Przepięknych i interesujących atrakcji jest tak wiele, że ciężko zwiedzić je wszystkie. Które miejsca Ziemi Krakowskiej są najbardziej warte odwiedzenia?
Jeżeli planujesz wyjazd na Ziemię Krakowską, ale Wawel już zwiedziłeś, a Smoka Wawelskiego już poznałeś, nie musisz się przejmować – znajdziesz tu dużo więcej zapierających dech w piersiach miejsc, których nie powinieneś przegapić. To właśnie tu zaznasz niesamowitej podróży po wielu epokach, od XI wieku rozpoczynając. Przekonaj się więc, o czym szepczą mury zabytkowych budynków i inne zakamarki historycznych miejsc. Pakuj więc walizkę i ruszaj na przygodę! Podpowiemy Ci, od czego zacząć.
Choć Kraków jest niezaprzeczalnie jednym z najbardziej interesujących miejsc Ziemi Krakowskiej, to nie można zapomnieć też o innych miastach, których piękno i liczne zabytki również zachwycają. Dlatego jeżeli zwiedzanie Krakowa masz już za sobą lub chcesz odpocząć od zatłoczonych uliczek miasta, warto wybrać się nieco dalej, a dokładniej nad prawy brzeg Wisły, gdzie mieszczą się Wzgórza Tynieckie, które na pewno przypadną Ci do gustu.
To właśnie tu znajduje się najstarszy klasztor w Polsce, czyli Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Stoi on nad samą rzeką, a jego historia sięga XI wieku, kiedy to jego budowa została ufundowana przez Kazimierza Odnowiciela. Jego lokalizacja była nieprzypadkowa, ponieważ czyniła budowlę bardzo ważnym punktem obronnym, komunikacyjnym i ekonomicznym. Początkowo utworzona została w stylu romańskim – niestety na przestrzeni wieków klasztor uległ wielokrotnym zniszczeniom, dlatego teraz wygląda zupełnie inaczej.
Pierwszym kataklizmem był najazd Tatarów w XIII wieku, który doszczętnie zniszczył Opactwo. Zaledwie pół wieku później szwagier krakowskiego biskupa podpalił klasztor. Wynikało to z konfliktu pomiędzy nim a benedyktynami, którzy sprzyjali Władysławowi Łokietkowi. Obecnie klasztor zachwyca zwiedzających i uwodzi ich bogatą historią.
Wadowice to miasto, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać – a przynajmniej z nazwy. To właśnie tu urodził się nasz polski papież Karol Wojtyła. Jednak nie tylko osławione przez Ojca Świętego kremówki są tu warte spróbowania. Swoje kroki skieruj do domu rodzinnego Jana Pawła II, dzięki czemu będziesz mógł poznać go z zupełnie innej strony. To istna podróż przez historię – odwiedzisz pokoje, w których mały Karol odrabiał lekcje i bawił się, stary piec czy naczynia.
Wystawa we wnętrzu domu obejmuje głównie eksponaty związane z życiem Ojca Świętego w późniejszych latach – możesz zobaczyć tu dokumenty szkolne i studenckie, sutanny, a nawet rękopisy, które są niezaprzeczalnym świadectwem miłości Karola Wojtyły do literatury. Zajrzyj i odkryj sam wszystkie skarby!
Kolejnym ciekawym miejscem Ziemi Krakowskiej jest Jędrzejów, w którym koniecznie musisz odwiedzić niezwykłe Muzeum Zegarów. Jego wnętrze skrywa zegary i inne przyrządy do obliczania i kreślenia zegarów słonecznych, które przez lata kolekcjonował lekarz Feliks Przypkowski. Jego zbiory znacznie poszerzył syn doktora, czyli Tadeusz Przypkowski, którego zegary słoneczne można podziwiać między innymi w Kościele Mariackim w Krakowie lub Zamku Królewskim w Warszawie.
Na uwagę zasługuje też fakt, że kolekcja zegarów jest największą w Polsce i trzecią na świecie – pierwsze dwa miejsca należą do planetarium w Chicago i muzeum w Oxfordzie. W Muzeum Zegarów mieści się aż 600 zjawiskowych eksponatów, wśród których znaleźć można istne perełki, takie jak zegar słoneczny z armatką, wykonany dla króla Stanisława Leszczyńskiego. Projekt jest naprawdę niesamowity – codziennie w południe promienie słoneczne podpalały lont armatki, która wystrzeliwała i oznajmiała, że czas na królewski obiad.
To miejsce również znane jest większości chociaż z nazwy. Kopalnia Soli w Wieliczce została wpisana na listę UNESCO. Jest to najstarsze w Polsce przedsiębiorstwo solne, które udostępnione jest do zwiedzania turystom. Wnętrze kopalni skrywa w sobie niesamowity klimat wspaniałe żyrandole i solne rzeźby, nie zapominając o kaplicy Świętej Kingi. Wychodząc z niesamowitej kopalni warto też zobaczyć Zamek Żupy, który jest jedyną w całej Europie budowlą o charakterze obronnym, którą w przeszłości zamieszkiwali nie panujący, a władze administracyjno-gospodarcze.
Tam też od średniowiecza mieszkali zarządcy kopalni, jednak dziś wnętrze zamku wypełniają eksponaty Żup Krakowskich. Wycieczka do Wieliczki będzie niesamowitym przeżyciem, a spacer po Kopalni nie tylko Cię zauroczy, ale też pełen jest leczniczych właściwości.
Ziemia Krakowska skrywa w sobie wiele tajemnic i niesamowitych miejsc, które warto zobaczyć choć raz w życiu. To istna podróż przez epoki i niezwykłe historie, które wypełniają każdy zakątek regionu. Sprawdź sam i zakochaj się w Ziemi Krakowskiej!