Polska to przepiękny kraj, który ma do zaoferowania niesamowitą ilość tajemniczych zabytków i zapierających dech w piersiach widoków. Różnorodność kraju sprawia, że na każdym kroku możemy zachwycać się innego rodzaju krajobrazami. Ziemia Dobrzyńska to jeden z rejonów, który z powodzeniem można nazwać skarbem turystycznym. Jego liczne walory sprawiają, że nie sposób się tu nudzić, a co więcej – kraina swoim bogactwem mogłaby obdarować niejeden region. Za co więc warto ją cenić i dlaczego powinno się odwiedzić?
Ziemia Dobrzyńska to nie tylko niesamowite krajobrazy, ale także fascynujące zabytki, którymi na pewno się zachwycisz. Kraina sąsiaduje na północy z ziemią chełmińską, na wschodzie z Mazowszem, a na południu i zachodzie z Kujawami. Ziemia Dobrzyńska znajduje się w pobliżu Torunia, a dojazd samochodem z tego miasta zajmie około godziny. Również z malowniczej miejscowości Żnin można w krótkim czasie odwiedzić atrakcje okolicy. Region ten oferuje także liczne atrakcje, do których zaliczyć można cudowny spływ kajakowy rzeką Drwęcą. Ziemia Dobrzyńska czaruje także pięknem przyrody, która miejscami jest całkowicie nieodkryta i dzika. Atrakcyjność regionu sprawia, że coraz więcej turystów nie tylko z Polski, ale także zagranicy wybiera krainę jako kierunek swych podróży. Co warto tu zobaczyć? Płock, Włocławek, Ciechocinek, Lipki i inne okoliczne miejscowości czekają. Przekonaj się sam!
1-3 noce dla dwojga z wyżywieniem, Strefa Wellness, aromatyczny masaż pleców i więcej!
Ziemia Dobrzyńska, czyli miejsce dla każdego
Ziemia Dobrzyńska to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Kraina będzie przede wszystkim Eldorado dla miłośników historii i odkrywania przesiąkniętych ciekawą historią zabytków, przede wszystkim z epoki średniowiecza. Jest ich tu naprawdę sporo, a każdy zachwyca swoim wyglądem i okazałością. Niemało tu ciekawych kościołów, a oprócz tego Ziemia Dobrzyńska jest miejscem, do którego zmierza wiele pielgrzymek.
Zaliczają się do nich kompleksy zakonne w Trutowie, Skępem oraz Oborach. Tam też znajduje się niesamowity zespół klasztorny karmelitów pochodzący z 1618 roku. Zaprojektowany został w stylu barokowym, tak więc nie brakuje mu kunsztu. Znajdują się w nim cudowne organy, których brzmienie zachwyci każdego pasjonata muzyki. To jednak nie koniec atrakcji dla fascynatów dźwięków – nieopodal miasta Golub-Dobrzyń znajduje się prawdziwa gratka.
Nieopodal miasta znajduje się niewielka miejscowość Szafarnia. W niej też znajdziesz majestatyczną posiadłość rodu Dziewanowskich, gdzie w XIX wieku gościł nasz wybitny kompozytor Fryderyk Chopin. Od ponad 30 lat, a dokładniej od 1988 roku, działa tu Ośrodek i Muzeum Fryderyka Chopina, w którym odbywają się Międzynarodowe Konkursy Pianistyczne dla Dzieci i Młodzieży. W miasteczku znajdziesz także XIX-wieczne młyny wodne i wiatraki, które wyróżniają się na mapie regionu.
Zabytki Ziemi Dobrzyńskiej
Ziemia Dobrzyńska to miejsce pełne zabytków, którym nie oprze się żaden pasjonat historii, ale nie tylko. Te niesamowite budowle zachwycą każdego, kto choć raz zobaczy ich okazałe mury. Do takich zabytków, które warto zobaczyć choć raz w życiu należy zjawiskowy zamek w Bobrownikach, a dokładniej jego ruiny. Budowla pochodzi z XV wieku i wybudowana została w stylu gotyckim, robiąc nieco mroczne i tajemnicze wrażenie.
Zamek został wybudowany na sztucznie wzniesionym kopcu ziemi, nieopodal prawego brzegu Wisły. Jego mury zewnętrzne wzniesione zostały z kamienia wzmocnionego zaprawą kamienną, natomiast ściany wewnętrzne i wieża z cegły. Wykorzystane materiały wpływają na groźny wygląd zabytku, który wywiera wrażenie nieprzystępnego i mocnego. Całość zaprojektowana została na planie kwadratu i wzmocniona murem. To
Nie jest niczym dziwnym, że przez lata zamek uległ zmianom, ponieważ przez stulecia dotykały go liczne zniszczenia. Aby zapobiec im w przyszłości, poszerzono brzeg Wisły i wykonano na niej betonową ostrogę. Konserwatorskie działania pozwoliły utrwalić mury, eksponując charakterystyczne elementy budowli w jego historycznej formie. Najbardziej znaczącym elementem zamku jest obecnie wieża, której wysokość mierzy niemal 12 metrów. To prawdziwie niezwykłe miejsce, które zachwyci każdego turystę!
2-3 noce dla 2 osób, codzienne śniadania i obiadokolacje + voucher do SPA
Ruiny Zamku Rycerskiego w Radzikach
Ziemia Dobrzyńska to istna ojczyzna zamków, z których do dnia dzisiejszego pozostały w większości, niestety, jedynie ruiny. Nie oznacza to jednak, że nie mają one nic do zaoferowania – wciąż zachwycają majestatycznym wyglądem, który pozwala puścić wodze wyobraźni na temat historii, które miały w nich miejsce. Jednym z takich tajemniczych zabytków jest zamek rycerski w Radzikach, reprezentujący prosty typ rycerskiej siedziby obronnej.
Zamek wzniesiony został na planie kwadratu, z charakterystycznymi elementami stylu gotyckiego. Całość została, oczywiście, zabezpieczona murem obronnym, a oprócz tego dostęp do budowli ograniczał most zwodzony oraz nawadniania ze stawu fosa. Wiadomym jest, że na przestrzeni lat zamek uległ przekształceniom i zniszczeniom. Mimo to do dziś przetrwał niemal pełen obwód murów zewnętrznych o wysokości dochodzącej do 8 metrów.
Zwiedzając zamek można podziwiać także średniowieczne otwory okienne – co prawda jedynie trzy, ponieważ reszta wykuta została na przestrzeni XIX i XX wieku. Zabytek z pewnością zasługuje na uwagę, a dodatkowym jego atutem jest fakt, że można zwiedzać go razem z czworonożnym przyjacielem. Zwiedzając Ziemię Dobrzyńską warto więc wstąpić do Radzików i zwiedzić średniowieczny zabytek.
Zwiedzanie Ziemi Dobrzyńskiej
,,Cudze chwalicie, swego nie znacie” – tak można podsumować Ziemię Dobrzyńską, która zachwyca swoją urokliwą przyrodą i historycznymi zabytkami. To idealne miejsce na krótki wyjazd z Torunia, Bydgoszczy a także Warszawy. Mieszkańcy Mazowsza i Kujaw odnajdą tu wypoczynek i wytchnienie od zgiełku miasta podczas weekendowego wyjazdu. Warto odwiedzić ten region choć raz w życiu i dać się oczarować bogactwami, które w sobie skrywa, niezależnie czy z rodziną, czy samemu. Poznaj je i Ty, odkrywając każdy zakątek Ziemi Dobrzyńskiej.