Mazury bywają często nazywane Krainą Tysiąca Jezior, co idealnie oddaje rzeczywistość. Według szacunków można znaleźć tutaj aż około 2600 zbiorników wodnych. Nic więc dziwnego, że Mazury przyciągają miłośników natury, żeglugi i aktywnego wypoczynku. To jednak nie wszystko, co czeka na turystów w tym malowniczym regionie, bo Mazury skrywają naprawdę wiele niespodzianek!
Zaplanuj swój pobyt na Pojezierzu Mazurskim. Bogactwo pięknej przyrody, malownicze jeziora i lasy, obecność parków narodowych, zabytków i skarbów historii czynią to miejsce idealnym na podróże. Przygotuj się na wyprawę do jednego z najbardziej czarujących rejonów Polski i sprawdź, jak możesz zaplanować swój czas oraz jakie miejsca warto odwiedzić na Mazurach. Oto nasze propozycje:
1. Kanał Elbląski
2. Jezioro Śniardwy
3. Giżycko
4. Wilczy Szaniec
5. Muzeum Ziemi Mazurskiej w Owczarni
6. Spływ Krutynią
7. Zamek w Nidzicy
8. Plaże na Mazurach
9. Pola pod Grunwaldem
10. Mazurski Park Krajobrazowy
Kanał Elbląski to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Warmii i Mazur. To system, który umożliwia przemieszczanie się drogą wodną między jeziorami i rzekami, o historii sięgającej XIX wieku. Kanał Elbląski to niezwykle ważny zabytek i świadectwo rozwoju techniki i nauki. Co ciekawe, w 1978 fragment kanału został uznany za zabytek techniki, a w 2011 kanał otrzymał miano pomnika historii. Śluzy oraz pochylnie tworzą tu system pozwalający m.in. na przeciąganie statków po trawie. Współcześnie na Kanale Elbląskim na turystów czekają różnorodne rejsy i przepływy, które są jedną z najpopularniejszych aktywności podczas pobytu na Mazurach.
Jezioro Śniardwy, położone w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, to największe jezioro w Polsce. Ma ono powierzchnię ponad 113,8 km², i średnią głębokość ok. 5,8 m. Na jeziorze znajduje się 8 wysp, z których jedna była dawniej wykorzystywana militarnie. Śniardwy są otoczone zarówno przez szuwary i lasy, jak i urokliwe plaże oraz campingi. Warto odwiedzić też jeden z punktów widokowych, który pozwala na podziwianie ogromnego zbiornika wodnego. Szczególnie podczas zachodów lub wschodów słońca Śniardwy zachwycają wspaniałą panoramą. Jezioro przyciąga miłośników sportów wodnych, a zwłaszcza żeglarstwa, kajakarstwa i windsurfingu. Dla tych, którzy wolą jednak aktywności na stałym lądzie polecamy odbycie wycieczki rowerowej wokół Śniardw, o łącznej trasie ok. 85 km.
Pobyt na Mazurach warto urozmaicić o wizytę w Giżycku. To urokliwe miasto jest popularnym ośrodkiem turystycznym w regionie i przyciąga mnogością lokalnych atrakcji. W Giżycku czekają na Ciebie Twierdza Boyen z XIX wieku, średniowieczny zamek krzyżacki, zabytkowa wieża ciśnień, molo i kładka spacerowa, plaża miejska i nie tylko. W mieście znajduje się również duży port pasażerski i jachtowy, przez co zyskało ono przydomek stolicy polskiego żeglarstwa. Giżycko oferuje swoim gościom zarówno relaks, mnogość wyboru aktywności, jak i wspaniałe widoki i niepowtarzalny klimat. Warto się tutaj zatrzymać podczas pobytu w okolicy.
W lasach niedaleko Gierłoży znajdują się bunkry, które stanowiły jedną z najważniejszych i najlepiej strzeżonych baz III Rzeszy podczas II wojny światowej. Kompleks przez pewien czas służył jako kwatera główna Adolfa Hitlera, który spędził w nim ok. 800 dni. I choć od zakończenia wojny minęło już sporo czasu, wizyta w tym miejscu może dostarczyć zwiedzającym skrajnych emocji. Zwłaszcza świadomość, iż wielu zbrodniarzy wojennych podejmowało tu kluczowe decyzje o losach naszego kraju może być przytłaczająca. Co ciekawe, w 1944 r. w Wilczym Szańcu miała miejsce próba zamachu na życie Adolfa Hitlera, która zakończyła się niepowodzeniem. Wycofujące się wojska niemieckie wysadziły później większość bunkrów, jednak część z nich przetrwała. Część została natomiast odrestaurowana i dziś Wilczy Szaniec udostępniony jest do zwiedzania dla turystów. To miejsce, które trzeba zobaczyć chociaż raz w życiu.
Nie ma lepszego miejsca do zaznajomienia się z dziedzictwem, historią i kulturą regionu. Muzeum w Owczarni powstało w 1996 roku i co roku przyciąga wielu turystów, którzy zwiedzają obiekt na własną rękę lub w towarzystwie pracowników, chętnie dzielących się swoją wiedzą. Można nauczyć się tu sporo o codziennym życiu mieszkańców Mazur z okresu XIX wieku. Budynek muzeum znajduje się w zabytkowej chacie, w której odtworzono typowy mazurski dom z tradycyjnym wyposażeniem, co pozwala wczuć się w klimat minionych lat. Wśród eksponatów zobaczymy między innymi meble, sprzęty gospodarstwa domowego, maszyny rolnicze, mapy i broń.
Krutynia to rzeka uważana za jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowy w Polsce. Popularna wśród fanów sportów wodnych, przyciąga tłumy sportowców i amatorów spragnionych wrażeń. Krutynia ma długość 99 km i spokojny, wolny nurt. Podczas wycieczki po rzece, na turystów czekają piękne widoki Pojezierza Mazurskiego i spokój okolicznej natury. Trasa jest dostosowana zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących kajakarzy, a w czasie spływu można zatrzymać się na postój w jednej ze stanic wodnych PTTK. Czas na prawdziwą przygodę i spływ Krutynią!
Urokliwy Zamek Krzyżacki w Nidzicy powstał ok. 1370 roku, gdy rozpoczęła się budowa obiektu. To prawdziwa perła stylu gotyckiego, która zachwyca swoją majestatycznością. Zamek wielokrotnie ulegał uszkodzeniom, a w 1945 roku został zbombardowany przez Rosjan i spłonął. Po naprawach i pracach konserwacyjnych, w 1965 obiekt oddano do użytku lokalnym instytucjom kulturalno-społecznym. Dziś zamek służy za miejskie centrum biznesu, kultury i rozrywki oraz przyciąga turystów i miłośników historii. W budynku siedzibę ma wiele instytucji i organizacji, w tym Muzeum Ziemi Nidzickiej, Miejski Ośrodek Kultury, biblioteka oraz Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej. Wstęp na przedzamcze i na dziedziniec zamku wysokiego jest bezpłatny, warto jednak odwiedzić również muzeum.
Wypoczynek na piaszczystej plaży jest możliwy nie tylko nad morzem. Na miłośników plażowania czekają liczne możliwości również na Mazurach. Zgodnie ze swoją nazwą, Kraina Tysiąca Jezior oferuje turystom liczne kąpieliska, piaszczyste plaże, mola i deptaki. To idealne miejsca do wypoczynku w zaciszu natury. Najbardziej znane i najczęściej odwiedzane plaże znajdują się przy dużych jeziorach, np. w Węgorzewie nad jeziorem Mamry lub w Nowych Gutach nad jeziorem Śniardwy. To jednak jedynie przykłady, a możliwości wyboru jest naprawdę wiele!
Chyba każdy z nas na lekcjach historii uczył się o Bitwie pod Grunwaldem i wielkiej wygranej wojsk króla Jagiełły nad Krzyżakami. Miejscem bitwy są pola między miasteczkami: Grunwaldem, Stębarkiem i Łodwigowem. Wstęp na obszar jest darmowy i wielu turystów chętnie odwiedza okolicę, choć po samej bitwie nie zostało zbyt wiele namacalnych śladów. Spragnionych wiedzy zapraszamy jednak do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, gdzie można dowiedzieć się więcej o przebiegu walk, przyczynach i skutkach konfliktu oraz innych tematach. Oprócz muzeum, na polach grunwaldzkich znajduje się również Wzgórze Pomnikowe, na którym od 1960 r. stoi charakterystyczny kamienny monument. Warto odwiedzić to miejsce w lipcu, gdyż to w tym okresie odbywają się obchody upamiętniające bitwę wraz z rekonstrukcją walk z udziałem nawet 2000 rycerzy.
To jeden z największych parków krajobrazowych w Polsce, który został utworzony w 1977 roku. Park obejmuje swoim obszarem między innymi jezioro Śniardwy, część Puszczy Piskiej oraz rzekę Krutynię, zajmując terytorium 53,5 tys. ha, w tym 18 tys. ha wód. Mazurski Park Krajobrazowy to bogactwo pięknych krajobrazów. Jest on idealny na piesze wycieczki i obserwację fauny, zwłaszcza ptaków – w tym rzadkich i ginących. Można spotkać tu również jelenie i sarny, dziki, zające, lisy, nietoperz, łosie, wilki, borsuki i bobry. Co ciekawe, przy parku funkcjonuje też ośrodek rehabilitacji bocianów. Wycieczki po malowniczych terenach parku i obserwacje zwierząt tworzą niezapomniane wrażenia. To miejsce, które pozwala na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.
Mazury to wspaniały region, który zachwyca swoim pięknem. Urlop tutaj potwierdza, że wakacje w Polsce mogą być wspaniałe! To doskonałe miejsce do aktywnego wypoczynku. Wycieczki rowerowe, kajaki, żagle, spacery - wystarczy wybrać którąś z możliwości i cieszyć się nowymi doświadczeniami. Największym skarbem Mazur są jeziora, których piękno trudno opisać. To chyba jedno z tych miejsc, które trzeba zobaczyć na własne oczy! Polecamy wycieczkę na Mazury i odkrycie skarbów regionu.