Tajemnicze fortece, długie, kamienne korytarze, mroczne podziemia, robiące wrażenie fosy. Kto nie uwielbia zamków? Te wzniosłe i niezwykłe budowle zachwycają nie tylko pięknem, ale też wielkością. W Polsce mamy naprawdę dużo zamków. Jeśli zastanawiasz się, które z nich najbardziej warto zwiedzić, to nie musisz już szukać! Przedstawiamy 5 najciekawszych zamków w Polsce, które koniecznie musisz odwiedzić w te wakacje.
Trzeci co do wielkości zamek w Polsce zachwyca wzniosłością i pięknem! Zamek Książ położony jest w Wałbrzychu, umiejscowiony na urwistym skalnym masywie. Otaczają go piękne, klimatyczne lasy. Początki historii tego niezwykłego miejsca sięgają już 1288 roku i wiążą się z rodem Piastów. Jednakże dziś Zamek Książ nie przypomina tego, jak wyglądał w XIII wieku. W większości wykonany jest w połączeniu stylów charakterystycznych dla baroku i neorenesansu. Posiada ponad 400 pomieszczeń, które wypełnione są po brzegi pięknymi, zdobnymi meblami i zachwycają różnorodnością. Dla turystów udostępnione są jedynie fragmenty wnętrz zamku, lecz i tak zwiedzanie całego kompleksu może zająć cały dzień. Oprócz zapierających dech w piersiach komnat pałacowych, zwiedzić można imponujące ogrody z tarasami oraz podziemia zamku, które są elementem Kompleksu “Riese”. To zdecydowanie jeden z najpiękniejszych i najciekawszych zamków w Polsce.
To zamek inny niż wszystkie. Na pierwszy rzut oka prędzej powiedziałbyś, że to zamek z bajki Disneya niż realny budynek mieszczący się w Polsce. Zamek w Mosznej to relatywnie młody obiekt – został wybudowany w XVIII wieku. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków ziemi opolskiej. Na tle wszystkich polskich zamków wyróżnia się delikatnością, pomysłowością i precyzją wykonania nawet najmniejszych detali. Wchodząc na jego teren czujesz, jakbyś odwiedzał dwór potężnej czarownicy lub składał wizytę bajkowej księżniczce! Zamek posiada aż 99 wież i wieżyczek oraz 365 pomieszczeń. Uroku dodają mu piękne, kolorowe krzewy azalii, które wyrastają w każdym kącie otaczającego zamek parku. Co roku odbywa się tu “Święto kwitnącej azalii”, podczas którego można posłuchać koncertów polskich i niemieckich kompozytorów oraz zobaczyć jedną z dorocznych wystaw malarskich.
Zamek Krzyżtopór, a właściwie jego ruiny, są wyjątkowym miejscem na mapie Polski. Znajduje się w województwie świętokrzyskim w miejscowości Ujazd. Są to ruiny powstałej na początku XVII wieku rezydencji pałacowej z fortyfikacjami obronnymi. Wykonana była w stylu “palazzo in fortezza”, czyli ma w sobie zarówno cechy pałacu, jak i obronnej fortecy. Ruiny zostały zabezpieczone i zakonserwowane tak, by turyści mogli je zwiedzać. Wystające pośród rozległych pól i wzgórz robią niemałe wrażenie. Można zwiedzać ogromne sale, komnaty, a nawet piwnice i podziemia. To miejsca i tak ma tajemniczą aurę, lecz jeśli chcesz dodać jeszcze odrobiny mistyczności, to udaj się na wycieczkę do Zamku Krzyżtoporu w nocy. Rozgwieżdżone niebo sprawi, że ruiny staną się magicznym miejscem.
Oglądałeś kiedyś polską ekranizację “Wiedźmina”? Jeśli tak, to pewnie jedyne co pamiętasz to Zbigniewa Zamachowskiego wypowiadającego “Smoku, jesteś piękny” do potworkowatego, nieumiejętnie wykonanego smoka. Jednakże, czy wiedziałeś, że Zamek Czocha również “wystąpił” w tym filmie? Nic dziwnego, ten zamek wygląda jakby pochodził z książki fantasy! Wzniesiony na początku XIII wieku wciąż zachwyca mrocznym klimatem. To obronny zamek położony na Dolnym Śląsku, który skrywa w sobie mnóstwo ciekawych zakamarków i tajemnic. Zwiedzając go zobaczysz tajemne przejście przez ruchomą szafę oraz łóżko z zapadnią prowadzącą do lochu. Możemy tylko sobie wyobrażać, do czego wykorzystywano takie rozwiązania. Odwiedź Zamek Czocha, jeśli chcesz przenieść się na chwilę do średniowiecznej Polski i zanurzyć się w tym niesamowitym, lekko mrocznym klimacie.
Tej pozycji nie może zabraknąć na żadnej liście z najciekawszymi polskimi zamkami. To zabytek, który zna każdy Polak. Wiedziałeś, że został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO? Nic dziwnego, ten ogromny kompleks zamkowy robi ogromne wrażenie! Został wzniesiony przez Zakon Krzyżacki, w latach 1309–1457 był siedzibą jego wielkich mistrzów, a później służył jako rezydencja królów Polski. Na zwiedzanie tego ogromnego zamku zarezerwuj sobie przynajmniej 3-4 godziny. Zamek w Malborku składa się z Zamku Wysokiego, Średniego i Niskiego, i wszystkie jego części są warte dogłębnego poznania. W środku sezonu uważaj na tłumy – lepiej wybrać mniej oblegany termin, bo Zamek w Malborku to jedna z najpopularniejszych atrakcji w całej Polsce i turystów nigdy tu nie brakuje.
Po zwiedzaniu zaplanuj swój odpoczynek z Emoti.pl. Zapewnij sobie komfortowy pokój, przepyszne śniadanie lub relaksujący masaż. Wszystko dla Twojej wygody!