W Dolinie Bystrzycy Dusznickiej, w pobliżu Gór Stołowych i Kamiennej Góry, znajduje się popularne uzdrowisko, czyli Polanica-Zdrój. Odwiedzana chętnie przez rzesze kuracjuszy i turystów, miejscowość zachwyca przyjezdnych swoimi urokami. Polanica-Zdrój powstała wokół uzdrowiska, które do dziś pozostaje centralnym punktem na mapie miasta. Dogodne położenie obok Gór Stołowych, Gór Bystrzyckich i Kotliny Kłodzkiej dodatkowo uświetnia pobyt i pozwala cieszyć się wspaniałym, górskim krajobrazem. Oczywistym jest więc, że warto wybrać się na wycieczkę w okolicę.
Tutaj czekają na Ciebie wspaniałe widoki, wody lecznicze i bogactwo atrakcji turystycznych. Jeśli jesteś gotowy na ekscytującą wyprawę do Polanicy-Zdroju, czytaj dalej by poznać propozycje miejsc, które warto odwiedzić podczas wizyty w okolicy. Zaplanuj swój wypoczynek!
1. Park Zdrojowy
2. Pijalnia Wód Mineralnych
3. Teatr Zdrojowy w Polanicy-Zdroju
4. Miejski deptak
5. Etnograficzne Muzeum Misyjne Ojców Sercanów Białych
6. Park Szachowy
7. Piekielna Góra
8. Letni tor saneczkowy „Góralka”
9. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
10. Kolorowa Fontanna
1-7 nocy dla 2 osób, codzienne posiłki, nielimitowany dostęp do strefy SPA
W opisach Polanicy-Zdroju najczęściej to właśnie Park Zdrojowy wyróżniany jest jako największa atrakcja miasta. Znajduje się on w jego centrum i ma powierzchnię prawie 13 ha, która podzielona jest na 5 części, w tym Park Leśny, Park Szachowy i Park Centralny. Park Zdrojowy powstał w 1906 roku i aktualnie jest wpisany do rejestru zabytków jako dobro kultury. To urokliwe miejsce porastają lipy, klony, kasztanowce i wiele innych gatunków drzew oraz krzewów, w tym roślinność typowa dla Azji czy Ameryki Północnej. W parku znajdują się również ławki, rzeźby, fontanny, jak i Teatr Zdrojowy, Muszla Koncertowa oraz Pijalnia Wód. Wszystko to gwarantuje przestrzeń, w której można odpocząć, ciesząc się bliskością natury i górskim klimatem. Znajdujący się w samym sercu miasta park jest doskonałym miejscem na spacer, odpoczynek i relaks.
Budynek pijalni wód znajduje się w Parku Zdrojowym, czyli centralnym punkcie miasta. Obiekt został wzniesiony w latach 1910-1911 według projektu Paula Rothera i Felixa Wilda. Klasycystyczny styl z elementami secesyjnymi, który charakteryzuje obiekt, przyciąga wzrok każdego odwiedzającego to miejsce. W pijalni znajdują się źródła leczniczych wód mineralnych, które stanowią największy zasób Polanicy-Zdroju. Najstarszym źródłem w okolicy jest Wielka Pieniawa, której wody wydobywane są nieustannie od 1904 r. Znane jest również źródło Pieniawa Józef, z którego pochodzi woda mineralna sprzedawana pod nazwą Staropolanka. Wody dostępne w pijalni stosuje się m.in. w leczeniu chorób układu trawiennego i układu krążenia, dlatego warto odwiedzić obiekt i skosztować zdrowej wody. Budynek pijalni mieści w sobie również część sanatoryjną, kabiny kąpielowe, halę spacerową, restauracje, kawiarnie i sklepiki.
Teatr Zdrojowy im. Mieczysławy Ćwiklińskiej został zbudowany w 1925 roku według projektu Otto Büttnera. Obiekt powstał w celu popularyzacji kultury wysokiej wśród mieszkańców i kuracjuszy miasta i do dziś pełni funkcję kulturalno-rozrywkowego centrum Polanicy-Zdroju. Obiekt jest siedzibą Centrum Kultury i Promocji, które zajmuje się organizacją licznych koncertów, festiwali i wydarzeń, takich, jak Poeci Bez Granic lub Międzynarodowy Festiwal Szachowy. W Teatrze Zdrojowym wydarzenia odbywają się przez cały rok, dlatego jest to idealne miejsce do spędzenia wolnego czasu niezależnie od sezonu. To świetny sposób na urozmaicenie swojego pobytu w Polanicy-Zdroju.
Ciągnący się przez centrum Polanicy-Zdroju deptak, to jedno z ulubionych miejsc wśród turystów. Prowadzi on przez ulicę Zdrojową, na której czekają kawiarnie, restauracje i sklepiki z pamiątkami. Właściwie przez cały rok panuje tu gwar, a latem można wyczuć zapach kawy i pysznych potraw serwowanych w okolicznych knajpach. Trasa prowadzi też częściowo wzdłuż Bystrzycy Dusznickiej, czyli rzeki płynącej przez miasto. Dawny deptak, który został zniszczony podczas powodzi tysiąclecia, jest już odnowiony i bez zmian służy odwiedzającym Polanicę-Zdrój turystom, jak i mieszkańcom miasta. Warto odwiedzić ulicę Zdrojową, by doświadczyć na własnej skórze tego tętniącego życiem, urokliwego miejsca.
Czas na wizytę w wyjątkowym muzeum. Tutaj przeniesiesz się do Ameryki Południowej, Afryki i innych dalekich zakątków świata, bez długiej i kosztownej podróży samolotem. To możliwe dzięki zbiorom Ojców Sercanów Białych, którzy zgromadzili w muzeum przedmioty przywiezione z zagranicznych misji. W ten sposób zebrała się fascynująca ekspozycja przedmiotów codziennego użytku, ubrań, ozdób, czy instrumentów muzycznych wykorzystywanych w dalekich dla Polski krajach. Atrakcyjność Muzeum Misyjnego wynika właśnie z egzotyki zebranych eksponatów, pochodzących z Peru, Konga, Ekwadoru czy Mozambiku. Placówka znajduje się w XIX-wiecznym klasztorze, sprzed którego roztacza się widok na Masyw Śnieżnika, co dodatkowo zachęca do odwiedzin w obiekcie.
Park Szachowy stanowi część Parku Zdrojowego, jednak posiada wyróżniający go, wyjątkowy element, jakim są wielkoformatowe, rozstawione na świeżym powietrzu szachy. Ta niecodzienna atrakcja składa się z szachownicy o powierzchni 100 m² i pionków wysokich na 1,4 metra. Miłośnicy gry w szachy mają więc szansę rozegrać partie o zdecydowanie niecodziennym charakterze. Jednak również osoby, które nie mają talentu do gry w szachy, spędzą miły czas w Parku Szachowym, spacerując w cieniu drzew i odpoczywając w pobliżu fontanny. Tutaj można zapomnieć od codziennych obowiązków, cieszyć się ulubioną grą oraz bliskością natury i spokojem.
W Polanicy-Zdrój na turystów czeka także bogactwo górskiej natury, w tym należąca do Gór Stołowych Piekielna Góra, przełomowy odcinek Bystrzycy Dusznickiej, czyli Piekielna Dolina. Warto wybrać się na pieszą wycieczkę w okolicę i podziwiać piękne, górskie widoki. Spacerując w tej okolicy, można wybrać jeden z trzech szlaków turystycznych: zielony, żółty lub niebieski, z których każdy doprowadzi do szczytu Piekielnej Góry, na wysokość 537 m n.p.m. Nagrodą za wytrwałą wspinaczkę będzie zachwycająca panorama na Góry Stołowe, Sowie i Bardzkie. Dla miłośników natury i aktywnego spędzania wypoczynku to obowiązkowy punkt do odwiedzenia na mapie Polanicy-Zdroju. Z okolicą Piekielnej Góry związane są też liczne legendy, w tym ta związana z Liczyrzepą, czyli Duchem Gór, który często miał pojawiać się w okolicy. Kto wie, może uda się go spotkać podczas samotnego spaceru...
„Góralka”, czyli letni tor saneczkowy w Polanicy-Zdroju, to wspaniała atrakcja dla turystów, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Okazuje się, że na sankach można zjeżdżać nie tylko zimą, bo tutaj należy się wybrać właśnie w sezonie letnim. Tor znajduje się przy ulicy Bystrzyckiej i mierzy sobie ponad 450 m długości. Zjeżdżając stalową rynną, można sterować sankami bezpiecznym, ręcznym hamulcem. Jednak miłośnicy szybkości mogą spróbować osiągnąć maksymalną prędkość, czyli ok. 40 km/h. Zjazd letnim torem saneczkowym to świetny sposób na urozmaicenie swojego pobytu w Polanicy-Zdroju. Spora dawka adrenaliny gwarantowana!
1-7 nocy dla 3-osobowej rodziny, codzienne posiłki, nielimitowany dostęp do strefy SPA
Ta piękna, neobarokowa świątynia katolicka wybudowana została w 1910 r., co czyni ją najstarszym kościołem w mieście. Znajduje się przy ulicy Kamiennej, w tym samym miejscu, gdzie prawie 300 lat wcześniej wzniesiono drewnianą kaplicę jezuicką. Jednak po czasie okazała się ona zbyt mała dla rozbudowującego się miasta i parafii, dlatego podjęto decyzję o budowie większej świątyni. Nowy kościół do dziś funkcjonuje przy parafii rzymskokatolickiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Często nad deptakiem rozbrzmiewa bicie dzwonów górującej nad miastem świątyni. W jej wnętrzu znajduje się wiele zdobień, płaskorzeźb i malowideł. Wzrok przyciągają również ołtarz, ambona główna, a także galeria z organami. W świątyni regularnie odbywają się koncerty muzyki organowej i kameralnej, na które można wybrać się od maja do września. To prawdziwa gratka dla miłośników muzyki poważnej!
Wielu uważa, że najpiękniejszą fontanną w Polanicy-Zdroju jest ta znajdująca się w centralnej części Parku Zdrojowego, obok sanatorium „Wielka Pieniawa". Kolorowa fontanna jest wyposażona w ponad 700 dysz, z których woda tryska na wysokość aż 12 metrów. Dodatkowo, wieczorami strumienie wody są podświetlane przez kolorowe światła, które w rytm odtwarzanej muzyki tworzą wyjątkowe pokazy figur wodnych. Takie przedstawienia wody, światła i muzyki odbywają się od maja do października, dlatego warto skorzystać z okazji i zobaczyć kolorową fontannę. Pozostaje tylko usiąść na jednej z okolicznych ławeczek i cieszyć się wyjątkowym spektaklem.
Czas na wypoczynek! Polanica-Zdrój to świetne miejsce na spokojny urlop w górach. To gorąco polecane miejsce dla miłośników wypoczynku w pobliżu natury. Czy Twoim celem jest pobyt zdrowotny, czy czysto turystyczny, tutaj na pewno miło spędzisz czas. Zwłaszcza jesienią, gdy góry zalewają się paletą czerwieni i złota, a panoramy zachwycają turystów. Od długich spacerów, przez wizytę w Muzeum Misyjnym, po szaleństwo na torze saneczkowym, w Polanicy-Zdroju czeka mnóstwo atrakcji. Czas na wycieczkę!