Trudno zliczyć wszystkie walory turystyczne Tatr. To najwyższe pasmo górskie w Karpatach, które częściowo leży w Polsce, a częściowo na Słowacji. Tutaj doskonale odnajdą się zarówno miłośnicy narciarstwa, fani wspinaczki górskiej, jak i szukający wytchnienia wśród natury turyści. Tatry warto odwiedzić o każdej porze roku, gdyż zachwycają one krajobrazami niezależnie od pogody.
Tatry są rajem dla miłośników przyrody. Wycieczka w ten region gór szczególnie spodoba się tym, którzy są żądni przygód, gdyż znajdują się tu najwyższe i najtrudniejsze szczyty w naszym kraju. Jednakże przebywanie w górach pozwala również odpocząć i cieszyć się ciszą i spokojem. Turyści znajdą tu mnóstwo możliwości rekreacyjnych, jak również muzeów i restauracji. Oto nasze propozycje na spędzenie czasu podczas pobytu w Tatrach:
1. Rysy
2. Zakopane
3. Jaskinia Mylna
4. Górskie kościoły
5. Dolina Pięciu Stawów
6. Kasprowy Wierch
7. Giewont
8. Białka Tatrzańska
9. Dolina Chochołowska
10. Wielka Siklawa
Rysy to najwyższy szczyt w Polsce, z wysokością 2499 m n.p.m. Choć wspinaczka na górę może być męcząca, wynagrodzą ją niezapomniane widoki. Rysy to wręcz symbol polskich Tatr, dlatego każdy pasjonat górskich wędrówek musi choć raz w życiu wybrać się na wyprawę w celu zdobycia szczytu. Należy jednak zaznaczyć, że szlak na Rysy wymaga odpowiedniego przygotowania fizycznego i wytrzymałości psychicznej. To nie tylko podróż fizyczna, ale także duchowe doświadczenie, które pozostaje w pamięci na zawsze. Panoramiczne widoki na otaczające góry oraz satysfakcja ze zdobycia najwyższego szczytu Polski to nagroda dla tych, którzy podejmą wyzwanie wspinaczki.
Zakopane to niezwykle urokliwe miasto górskie i jeden z najpopularniejszych celów wyjazdowych turystów. Położone u podnóża przepięknych Tatr, zachwyca przyjezdnych widokami i klimatem. Miasto oferuje szeroki wybór atrakcji zarówno dla turystów odpoczywających, jak i aktywnych. Tutaj można doświadczyć góralskiego folkloru i cieszyć podniebienie podhalańską kuchnią. Pobyt w Zakopanem dostarczy mnóstwa wrażeń, zarówno dla tych najmłodszych, jak i nieco starszych turystów.
Jaskinia Mylna jest położona w Dolinie Kościeliskiej w masywie Raptawickiej Turni. To jedna z ciekawszych jaskiń tatrzańskich, którą można zwiedzać bez przewodnika. Owiana aurą tajemniczości jaskinia posiada korytarze o łącznej długości 1630 metrów, jednak dla turystów została udostępniona 300-metrowa trasa prowadząca z otworu południowego do północnego z trzema odgałęzieniami. Spacer ciasnymi i mokrymi korytarzami może być jednak trudny do pokonania. Jaskinia Mylna znajduje się tuż obok dwóch innych jaskiń: Obłazkowej i Raptawickiej, dlatego warto skorzystać z okazji i odwiedzić również je.
Podhalańskie kościoły to miejsca kultu zachwycające architekturą. Drewniane budowle w stylu zakopiańskim zachęcają turystów do zatrzymania się i zaczerpnięcia oddechu w ich wnętrzu. Idealnie wpisujące się w krajobraz kościoły znajdują się w kilku miejscach. Warto odwiedzić między innymi przepiękną kaplicę na Jaszczurówce, przy drodze nad Morskie Oko, malowniczą świątynię w Jurgowie oraz kościół ojców salwatorianów na Bulwarach Juliusza Słowackiego w centrum Zakopanego. To jednak jedynie przykłady. W regionie sporo jest wspaniałych drewnianych kościołów stworzonych przez podhalańskich cieślów.
Wędrówka przez Dolinę Pięciu Stawów to spotkanie z dziką przyrodą i zapierającymi dech w piersiach widokami polodowcowych krajobrazów. Dla botaników gratką są tu choćby rozlegle rosnące kosodrzewiny, jednak nie tylko. W Dolinie Pięciu Stawów tak naprawdę znajduje się aż 6 stawów: Wielki, Zadni, Czarny, Mały, Przedni, a także sezonowy staw Wole Oko, który zimą zamarza aż do dna, więc nie jest uwzględniany w nazwie doliny. W pobliżu znajduje się także najwyżej położone schronisko w Polsce. Okolica należy do najznamienitszych tatrzańskich zakątków i jest idealnym miejscem na ucieczkę od miejskiego zgiełku.
Kasprowy Wierch to nie tylko szczyt, ale także wspaniały punkt widokowy. Położony w sercu Tatr, wznosi się majestatycznie na wysokość 1987 m n.p.m., oferując nie tylko niezapomniane wrażenia wizualne, ale także doskonałe warunki narciarskie. Znajdujący się tu wyciąg linowy zabierze miłośników sportów zimowych na sam szczyt, otwierając nieograniczone możliwości zjazdów wśród malowniczych stoków. Dla tych, którzy preferują piesze wędrówki, Kasprowy Wierch oferuje kilka szlaków prowadzących na szczyt. Odkryj urok gór podczas spaceru po jednej z tras, zatrzymując się, by podziwiać widoki i zachwycać się niezwykłością tatrzańskiej przyrody.
Giewont to jeden z najpopularniejszych szczytów położonych w Tatrach Zachodnich. Mierząca 1895 m n.p.m. góra znana jest z metalowego krzyża zamontowanego na jej wierzchołku. Masyw jest doskonale widoczny z Gubałówki, Zakopanego i wielu innych szczytów i szlaków górskich. Giewont jest jednym z najczęściej i najchętniej zdobywanych szczytów w Tatrach, jednak droga na wierzchołek nie należy do najłatwiejszych. Zwłaszcza w czasie niepogody, Giewont staje się niebezpiecznym miejscem przez liczne wyładowania burzowe. To wręcz legendarne miejsce, a każdy, kto odwiedza Tatry, za punkt honoru stawia sobie wejście na ten skalisty wierzchołek.
Spędzając urlop w Tatrach, warto odwiedzić podhalańskie miejscowości turystyczne. Jedną z nich jest Białka Tatrzańska. Tu można zrelaksować się w termalnych źródłach Term Bania, skosztować góralskiej kuchni w jednej z licznych knajp i restauracji oraz zakupić regionalne pamiątki w przydrożnych budkach i sklepikach. Białka Tatrzańska to urokliwa miejscowość, która zimą staje się mekką dla miłośników sportów zimowych. W bliskiej odległości znajduje się także malownicza rzeka Dunajec, na której organizowane są spływy kajakowe. To wyjątkowa okazja, by podziwiać przepiękne otoczenie Tatr z zupełnie nowej perspektywy.
1-3 noce dla pary z wyżywieniem,
strefą SPA i nie tylko!
Malownicza Dolina Chochołowska to idealne miejsce na relaksujący dzień na łonie natury. Położona najdalej na zachód w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego, jest największą i najdłuższą doliną w polskich Tatrach i na każdym kroku zachwyca swoimi walorami. Aby przejść ją w całości, trzeba pokonać ponad 10 km w jedną stronę. Znajduje się tu duże schronisko na Polanie Chochołowskiej, które ugości każdego zmęczonego wędrowca. Dolina jest doskonałym punktem początkowym dla wypraw górskich, gdyż można z niej dojść na wiele szczytów. Zwłaszcza wiosną, Dolina Chochołowska zachwyca połaciami kwitnących krokusów.
Wielka Siklawa to największy wodospadem w Polsce, znajdujący się w Tatrach Wysokich w Dolinie Roztoki. Siklawa spływa z wysokości około 65–70 metrów dwiema lub trzema strugami, w zależności od poziomu wody w Wielkim Stawie. To prawdziwa perełka przyrody Tatrzańskiego Parku Narodowego. Widok potężnego strumienia wody robi ogromne wrażenie, wzbudzając zachwyt wśród odwiedzających. Również głośny dźwięk pomaga przenieść się w magiczny klimat tego miejsca. To miejsce, gdzie górska energia łączy się z urodą natury poprzez zderzenie siły wody z surowością skalnych formacji.
Tatry to pasmo górskie popularne wśród turystów zarówno latem, jak i zimą. W sezonach ciepłych przyciąga pięknymi widokami, unikalną florą i fauną oraz możliwością uprawiania turystyki górskiej. Jest to również doskonałe miejsce do aktywnego wypoczynku, ponieważ wokół znajduje się szeroki wybór szlaków turystycznych, zabytków i atrakcji. Natomiast zimą okolica jest oblegana przez narciarzy i snowboardzistów, którzy korzystają z wyciągów i tras narciarskich. Tatry to nie tylko góry, lecz świat niekończących się możliwości. Niech powyższa lista atrakcji i pomysłów na spędzanie czasu w Tatrach będzie inspiracją do odkrywania magicznego piękna tej wyjątkowej krainy.