Świat jest piękny, a jego odkrywanie niezwykle ekscytujące. Jednak jak to bardzo często się zdarza – to co najpiękniejsze i najbardziej godne uwagi jest na wyciągnięcie ręki, choć zazwyczaj nie mamy o tym zielonego pojęcia. Tak właśnie jest z Górnym Śląskiem, który wydaje się nie oferować sobą nic ciekawego z uwagi na fakt, że jest najbardziej uprzemysłowionym regionem Polski. Mimo to zdecydowanie wart jest odkrycia i zapoznania się z jego wyjątkowymi miejscami.
Pozory jednak mylą i Górny Śląsk jest bardzo ciekawym i zróżnicowanym pod względem turystycznym regionem. Dlatego planując urlop czy wakacje, warto wziąć pod uwagę tętniący życiem i licznymi atrakcjami Górny Śląsk, w którym nie sposób się nudzić. Lista takich znakomitych do odwiedzenia miejsc jest bardzo długa i zachwyci każdego – bez znaczenia czy wybierasz się na urlop z całą rodziną, znajomymi, swoją drugą połówką lub też sam. Odkryj wszystkie atrakcje Górnego Śląska i spędź niesamowity czas!
Największe, a zarazem najbardziej tętniące życiem miasto Górnego Śląska to oczywiście Katowice. To miasto pełne rozrywek dla każdego z licznymi klubami, przepięknymi widokami i licznymi zabytkowymi budowlami o cudownej architekturze i ciekawej historii. Jednym z wartych odwiedzenia miejsc jest, chyba znany wszystkim choć ze słyszenia, katowicki Spodek, czyli niezaprzeczalny symbol miasta.
Katowicki Spodek to nic innego jak hala widowiskowo-sportowa, w której rozgrywają się różnego rodzaju mecze, a także odbywają się przeróżne koncerty. Kolejnym obowiązkowym punktem jest Pałac Biskupi z przepięknym i imponującym ogrodem, który najcudowniej prezentuje się wiosną. Ciekawym i wartym zobaczenia obiektem jest także Pałac Goldsteinów, powstały w XIX wieku. W przeszłości mieściła się tu Izba Przemysłowo-Handlowa.
Tuż po II wojnie światowej i tego miejsca nie ominął komunizm. W jego wnętrzu powstało wtedy Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Będąc w Katowicach nie powinieneś ominąć też Ratusza, wybudowanego w latach 20. ubiegłego wieku. Jego mury w przeszłości zamieszkiwał Ludwik Zamenhof, czyli słynny twórca uniwersalnego języka esperanto. Przechadzając się katowickimi ulicami trafisz na mnóstwo ciekawych miejsc.
Zwiedzając Górny Śląsk warto odwiedzić niepozorny Sławików, który kryje w swoich granicach istną perłę, która niegdyś stanowiła niezaprzeczalną wizytówkę regionu. Mowa o wielowiekowym pałacu w Sławikach, który wybudowany został w VIII wieku. Choć obecnie pałac niewiele wspólnego ma z majestatycznym wyglądem, to na uwagę na pewno zasługuje jego malownicze otoczenie – spoziera na zwiedzających spomiędzy bujnych drzew i kwitnących wiosną bzów.
Dziś pałac niezaprzeczalnie może budzić grozę, ponieważ jego ściany są popękane, okna powybijane, kolumny niemal całkowicie zdewastowane, a sufity niemal w całości zapadnięte. Jednak niesamowicie barwne otoczenie, które kontrastuje ze zniszczoną budowlą, daje niesamowite wrażenie, które zatrzymuje wzrok i zachęca do zwiedzenia z bliska. Na pewno warto wejść na jego teren i odkryć historyczną urodę pałacu.
Jeżeli lubisz adrenalinę i chciałbyś skorzystać z ekscytującej i porywającej rozrywki, to na Górnym Śląsku znajdziesz miejsce przeznaczone dla każdego fana emocjonujących wrażeń. Właśnie w tym regionie, na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie, znajduje się najstarsze i największe wesołe miasteczko w Polsce, a dokładniej 60-letnia Legendia. Bez obaw – w ciągu tych lat było wielokrotnie odnawiane, dlatego bez obaw możesz korzystać z jego atrakcji.
Wesołe miasteczko jest tematyczne, a z jego niesamowitych atrakcji mogą korzystać zarówno ci starsi, jak i młodsi miłośnicy mocnych wrażeń. Poza tym w tym miejscu można poznać historię regionu, a także liczne legendy i baśnie z nim związane. Zwiedzając Górny Śląsk nie sposób ominąć też Sztolni Królowa Eliza, która mieści się w Zabrzu. Jest to niesamowita przygoda podziemnymi labiryntami, która dostarcza niezapomnianych wrażeń.
Do wyboru są dwie trasy – pierwsza z nich to póltoragodzinna piesza Trasa Rodzinna, wiodąca przez labirynty podziemnej kopalni. Druga opcja jest zdecydowanie bardziej wyjątkowa i jest nią Podziemna Trasa Wodna. Wiedzie ona pod ulicami miasta, przez XIX-wieczne wyrobiska dawnej Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej. Warto też wspomnieć, że jest to najdłuższa podziemna trasa w górnictwie węglowym.
W Mysłowicach na Górnym Śląsku warto zobaczyć też Park Światła, który mieści się na terenie Parku Słupna. W tym miejscu masz gwarancję magicznej atmosfery, stworzonej dzięki świetlnym instalacjom i zmieniającym barwy reflektorom. Największy efekt uzyskasz wieczorową porą, kiedy to taniec świateł jest najbardziej zjawiskowy, tworząc wrażenie innej rzeczywistości. Przenieś się w świat magii już dziś!
Na Górnym Śląsku doświadczysz mnóstwa atrakcji, które zachwycą każdego. Masz do wyboru najróżniejszego typu rozrywki, których nie doświadczysz w żadnym innym miejscu. Pozwól się zauroczyć temu niezwykłemu regionowi i spędź niezwykły czas, odwiedzając niesamowite miejsca w wielu jego zakątkach.