Suwalszczyzna nie bez powodu nazywana jest trudno dostępną krainą – w końcu mieści się na granicy kraju, owiana przez to otoczką magii i niedostępnej egzotyki. Można nawet powiedzieć, że Suwalszczyzna to cała Polska skupiona w jednym miejscu – znajdziesz tu przepiękne jeziora, lasy, góry, doliny i rozległe płaszczyzny. Po prostu bajka, z której każdy wybierze coś dla siebie! Czy jednak warto spędzić tam swój wolny czas i czego można spodziewać się po tym regionie Polski?
Jaka pora roku jest najlepsza, żeby odwiedzić Suwalszczyznę? Odpowiedź może być tylko jedna: każda. Odwiedzając tę przepiękną krainę przekonasz się, że o każdej porze roku możesz odkryć jej odmienne piękno, które zaczaruje Cię z równą mocą. Choć Suwalszczyzna kojarzy się z zimnem, to jednak nie jest to prawda, a sam region rozciąga się aż od granicy Mazur na zachodzie, po północ od rzeki Biebrzy. Co jednak robić na Suwalszczyźnie, aby doskonale spędzić czas obfitujący w mnóstwo atrakcji?
Czy da się zwiedzić kraj naszych północnych sąsiadów bez konieczności opuszczania kraju? Okazuje się, że jak najbardziej, a żeby to zrobić wystarczy odwiedzić Suwalszczyznę, a dokładniej Puńsk, czyli najbardziej litewskie miasteczko w Polsce. Jest to bardzo niewielka miejscowość, która liczy zaledwie 1000 mieszkańców, a aż 75% tej liczby stanowią Litwini. Na pewno będziesz zachwycony – zewsząd słychać Litewski, dwujęzyczne szyldy reklamowe i poznasz zupełnie inną kulturę.
Odwiedzając Puńsk możesz liczyć, rzecz jasna, na cudowne widoki, jednak nie jest to jedyna atrakcja tego niesamowitego i malowniczego polsko-litewskiego miasteczka. Jednak to nie wszystko – na uwagę na pewno zasługuje okazały neogotycki Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z 1881 roku. Oprócz tego nieopodal znajduje się drewniana wikarówka i parafialny spichlerz z II połowy XIX wieku, które również warte są odwiedzenia.
Będziesz także pod wrażeniem dwóch ludowych kapliczek litewskich, które stoją przed kościołem. Możesz je też znaleźć w całym mieście, po którym są porozrzucane w dość dużej ilości – na przykład na cmentarzu. Poza tym jest to miejsce, które również warto zwiedzić z uwagi na zupełnie odmienny charakter i bardzo ciekawe kształty nagrobków. W mieście znajduje się również Muzeum Etnograficzne oraz Izba Regionalna z ekspozycją poświęconą rękodziełu ludowemu.
Suwałki to miejscowość, która znana jest głównie z jednego powodu – uznawana jest za biegun zimna w Polsce. Jednak mimo obawy o zmarznięcie warto odwiedzić to piękne miasto, w którym urodziła się nasza pisarka Maria Konopnicka. Nie dziwne więc, że w mieście znajduje się jej muzeum, w którym znajdziemy fragmenty wierszy oraz pamiątki z jej życia. Wiedzie do niego bajkowy szlak krasnoludków, wprost wyjętych z książki autorki.
Przed muzeum znanej pisarki znajduje się również uroczy ogródek, nazywany Zaułkiem Krasnoludków. To bajeczne miejsce, w którym znajdziesz studnie opowiadającą wiersze, magiczne lustra, a także zagubione gąski, których poszukiwała Marysia. Miejsce jest nad wyraz magiczne, dlatego sprawdzi się do wycieczki z dziećmi. Dla najmłodszych muzeum udostępnia również grę terenową – koniecznie zajrzyjcie tam z całą rodziną!
Odwiedzając Suwałki nie zapomnij również przejść się starówką, która robi niecodzienne wrażenie. Wyróżnia ją fakt, że wygląda bardzo klasycznie, co nadaje jej niecodzienny, bardzo elegancki charakter. Na starówce nie brakuje również ciekawej zabudowy wartej zwiedzenia, do której zalicza się Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, który dawniej był cerkwią czy Muzeum Okręgowe. W Suwałkach na pewno nie będziesz się nudzić – liczne atrakcje już na Ciebie czekają!
Jedną z największych atrakcji Suwalszczyzny, która od wielu lat cieszy się ogromną popularnością jest Kanał Augustowski. Liczy on sobie już przeszło 200 lat, mając ciekawą historię powstania. Swoje początki ma w XIX wieku, w momencie kiedy to Prusy wprowadziły wysokie cło za spławianie towarów Wisłą. Wtedy też mieszkańcy Królestwa Polskiego, aby ominąć opłaty, zdecydowali się na wybudowanie Kanału Augustowskiego, który dziś stanowi świetną atrakcję.
Dzięki przedsięwzięciu przez łotewskie porty możliwe było spławianie wszelkiego rodzaju towarów do Bałtyku. Za sprawą Kanału Augustowskiego byli mieszkańcy Polski uniknęli irracjonalnych opłat, a obecnie można przepłynąć nim i zachwycać się widokami na malownicze tereny. Obiekt ma aż 101 kilometrów długości i po części biegnie przez obecne tereny Białorusi. Rejs rozpoczyna się w Augustowie na rzece Biebrzy, ciągnąc się przez Czarną Hańczę i wiele innych wspaniałych terenów.
Wycieczka na Suwalszczyznę będzie niezapomnianym przeżyciem dla Ciebie i całej Twojej rodziny. Nigdy nie zapomnisz fantastycznych widoków i niesamowitych atrakcji. Poza tym obrzeża naszego kraju zaprezentują Ci odmienną kulturę i obyczaje, poza tym bliskość Litwy i Białorusi potęguje klimat odmienności regionu. Sprawdź sam i przekonaj się, że Suwalszczyzna jest wspaniałym miejscem na wypoczynek.