Zobacz też tekst o Tallinie, Parnavie i wyspie Saaremaa - Poznaj Estonię cz.1!
Viljandi to szóste co do wielkości miasto w Estonii. Powstało już w XIII wieku, a na jego terenie aż do dziś zachowały się ruiny zamku krzyżackiego z tego samego okresu, XV-wieczny kościół, XIX-wieczny most czy drewniane wille z przełomu XIX/XX wieku. To prawdziwa gratka dla miłośników historii i zabytków, których otoczenie pozwala poczuć się niczym podróżnicy w czasie. Oprócz tego warto też wybrać się na spacer po starówce. Podążając brukowanymi uliczkami, zanurzysz się w świat pełen niewielkich drewnianych domków i zyskasz okazję, aby w ciszy nasycić się wyjątkową atmosferą okolicy.
Tradycyjnie już w Viljandi będziesz mieć też okazję, aby zwiedzić kilka miejscowych muzeów. Jednym z wartych polecenia jest znajdujące się w starej willi Muzeum Sztuki Naiwnej. To w tym miejscu kwitnie życie kulturalne, zobaczyć można liczne obrazy najsłynniejszego estońskiego prymitywisty Paula Kondasa, a także wziąć udział w licznych wystawach czasowych. Muzeum Viljandii przybliży Ci z kolei estońską sztukę ludową, a także zapozna z historią miasta, począwszy od jego średniowiecznych początków aż po późny wiek XX.
Choć Viljandi to stosunkowo niewielka miejscowość, nazywane jest kulturalną stolicą Estonii. Wpływa na to nie tylko obecność licznych muzeów, lecz także mnogość koncertów i festiwali muzycznych, które odbywają się w jego okolicy. Najpopularniejszym z nich jest Festiwal Muzyki Folkowej. Pierwszy raz został zorganizowany ponad 20 lat temu i od tego czasu co roku w ostatni weekend lipca posłuchać można kapel z Estonii, a także zagranicy. Występy odbywają się w całym mieście, w tym w ruinach zamku, a towarzyszą im liczne warsztaty tańca i jarmark. Jeśli nie masz nic przeciwko trochę dalszym wyprawom, warto również wybrać się do oddalonego o około godzinę jazdy samochodem miasta Otepää. Na początku sierpnia każdego roku odbywa się tam Leigo Järvemuusika, podczas którego estońscy muzycy występują na scenie zlokalizowanej na wysepce na jeziorze, a widownia obserwuje koncerty, siedząc na brzegu. Nocą natomiast obserwować można liczne pokazy z użyciem ognia i światła.
Na koniec koniecznie trzeba wspomnieć o tym, że miasteczko Viljandi położone jest nad samym jeziorem, co daje świetną okazję do pływania i beztroskiego odpoczynku na plaży. Miłośnikom sportów wodnych polecamy jednak bardziej jezioro Võrtsjärv. Położone niedaleko, bo około 40 minut jazdy samochodem od miasta, jest znacznie większe i daje większe możliwości do pływania żaglówkami, rowerami wodnymi czy uprawiania stand-up paddle.
Jeśli obecnie studiujesz, ta propozycja szczególnie przypadnie Ci do gustu. Tartu często określane jest właśnie mianem miejscowości studenckiej – wielu z nich pochodzi zza granicy, dzięki czemu kwitnie tu życie akademickie. Odbywają się liczne festiwale organizowane przez żaków. Podczas choćby hucznie obchodzonych Dni Studenckich można wziąć udział w różnych koncertach, pokazach filmowych czy konkursach, a to tylko niektóre z przygotowanych atrakcji. Podczas wizyty na kampusie dobrym pomysłem jest odwiedzenie Ogrodu Botanicznego założonego ponad 200 lat temu. W Tartu jest mnóstwo barów, kawiarenek i pubów, które szczególnie przyciągają studentów i gwarantują dużo nocnych wrażeń.
Sam uniwersytet został założony w XVII wieku i zdecydowanie wart jest zwiedzenia. Oprócz niego koniecznie zobacz Stare Miasto, gdzie mieszczą się XVIII-wieczny ratusz zbudowany w stylu holenderskim, liczne budowle w stylu klasycystycznym czy fontanna całujących się studentów. Inną ciekawą atrakcją są kościoły. Szczególnie często odwiedzanym jest kościół św. Jana, którego elewację zdobi aż 1000 figurek z terakoty.
Co jeszcze oferuje Tartu? Jak na estońskie miasto przystało, znajdziesz tu wiele ciekawych muzeów, między innymi Muzeum Zabawek gromadzące estońskie zabawki pochodzące z różnych okresów historycznych. Na wystawie znajdują się też lalki wykonane przez artystów i klasyczne zabawki ugrofińskie, a samo muzeum często organizuje warsztaty dla dzieci. Ciekawymi zabytkami są też powstały w XVIII wieku Krzywy Dom przypominający Krzywą Wieżę w Pizie, a także Muzeum Piwa, gdzie znajdziesz ponad 2 tysiące eksponatów i skosztujesz lokalnych trunków.
Do Tartu warto przyjechać też na Dni Hanzeatyckie, podczas których miasto przeistacza się w jedną ze średniowiecznych wiosek. Na miejsce przybywają masy ludzi przebranych za kupców czy mieszczan – prezentują swoje wyroby artystyczne, wystawiają przedstawienia i grają koncerty. To świetna impreza dla miłośników rekonstrukcji, historii i oryginalnych eventów.
Innym ciekawym muzeum jest Muzeum Mõniste założone w 1948 roku. Przedstawia warunki życia chłopów na przełomie XIX/XX wieku Zobaczyć tam można w pełni wyposażoną wędzarnię, stodołę, saunę czy kuchnię, a także dwa manekiny – mężczyzny i kobiety – wykonane przez twórcę muzeum. Dzieciom z kolei spodoba się ogród zoologiczny Sarve Talu, gdzie hodowane są między innymi alpaki, lamy, owce, kozy, króliki czy osiołki. Wszystkie zwierzęta są niezwykle przyjaźnie nastawione do ludzi i można je głaskać, a nawet wyprowadzać na spacer.
Jak już wspomnieliśmy, do Võru najlepiej wybrać się, jeśli planujesz aktywny wypoczynek. To miasto również położone jest nad jeziorem, dzięki czemu będziesz mieć swobodny dostęp do licznych plaż i możliwość pływania. To, co najciekawsze, znajduje się jednak kawałek dalej. Na południu, niedaleko granicy z Łotwą, ciągnie się Haanja looduspark, czyli obszar chronionego krajobrazu o powierzchni prawie 2 tysięcy hektarów. Położony jest na terenie aż 5 gmin, a na jego terenie znajduje się najwyższy szczyt w Estonii – Suur Munamägi („Wielka Góra Jajko”). Jego wysokość to aż 318 metrów, a dodatkowo umieszczono tam 29-metrową wieżę, z której podziwiać można całą okolicę, włącznie z terenami Łotwy oraz Rosji. Haanja looduspark to również prawdziwe królestwo jezior. Znajduje się ich tu aż kilkadziesiąt, a każde z nich oferuje niesamowite widoki. Koniecznie wybierz się też na spacer do Hinni Kanjon, czyli kanionu z piaskowca. Ma długość 200 metrów, głębokość około 15-20 metrów, a w środku napotkasz małą jaskinię źródlaną.
Na północny-wschód od Võru, niecałe 30 minut samochodem od tego miasta, położony jest z kolei rezerwat przyrody Meenikunno MKA. To idealne miejsce na wycieczki piesze czy rowerowe. Podobnie Park Narodowy Karula. W Estonii raczej trudno o górzyste tereny, natomiast tutaj ich doświadczysz. Choć co prawda nie będą to drugie Tatry czy Góry Stołowe, to wciąż możesz liczyć na piękne widoki i przyjemną atmosferę. Na terenie Karuli wytyczone zostało kilka tras, między innymi Ahijarve o długości 4 kilometrów czy pętlę Rebase wynoszącą 7 kilometrów, na trasie której znajduje się wieża widokowa. Zróżnicowany krajobraz pełen jest łagodnych wzniesień, pagórków, pastwisk, a także rozrzuconych po całym terenie niewielkich farm.