Wielkopolski Park Narodowy położony jest w sąsiedztwie Poznania. Polodowcowe wały, zwane ozami, wzniesienia, pagórki, głazy narzutowe oraz rynny, które wypełniają jeziora – to najbardziej charakterystyczne cechy tego parku i dzieła natury, które naprawdę warto zobaczyć. Dla zwiedzających Wielkopolski Park Narodowy przygotowano 5 szlaków turystycznych o łącznej długości ok. 90 km. Najpopularniejszy z nich – 10-kilometrowa trasa nosząca imię Adama Wodziczki (polski biolog i botanik), tworzy pętlę, w której skład wchodzą szlaki czerwony i niebieski. Najciekawsze punkty na trasie? Jeziora Kociołek i Skrzynka oraz jezioro Góreckie, na którego wyspie są położone ruiny zameczku Klaudyny Potockiej. Warte uwagi są też głazy narzutowe F. Jaśkowiaka i A. Wodziczki, które powstały w wyniku przyniesienia przez lądolód ze Skandynawii. Dawniej obecność tego typu form skalnych na terenie kraju tłumaczono sobie jako efekt diabelskiej działalności.
W Wielkopolskim Parku Narodowym można podziwiać aż 11 jezior, w tym jeziora rynnowe, charakteryzujące się stromymi brzegami, jeziora morenowe – rozległe i płytkie oraz tzw. oczka. Z tego powodu park bywa nazywany żywym muzeum form polodowcowych, które zachwycają odwiedzających swoją różnorodnością. Bogactwo flory i imponujące zalesienie – to kolejne z charakterystycznych cech parku, stanowiących o jego atrakcyjności. Miłośnicy lasów mogą podziwiać tu przede wszystkim bory sosnowe, ale również rzadko występujące w kraju drzewo – jarząb brekinia (brzęk) oraz roślinę – zimoziół północny. W parku nie brakuje też różnorodnych gatunków ssaków i ptaków. Wielkopolski Park Narodowy to wspaniałe miejsce do obserwacji magicznego świata przyrody, który na pewno Cię zachwyci.
Wizyta w Wielkopolskim Parku Narodowym to idealna okazja, aby zobaczyć położony w niedalekim sąsiedztwie Poznań – pierwszą rzeczywistą stolicę Polski, słynącą z pięknego Starego Rynku i sztucznego zbiornika wodnego, uwielbianego przez miłośników letnich kąpieli. Odwiedzając Wielkopolski Park Narodowy, warto poświęcić też chwilę uwagi historii. Budynek dzisiejszego Muzeum WPN w Jeziorach wybudowano dla niemieckiego zbrodniarza wojennego – Arthura Greisera, namiestnika Rzeszy w Kraju Warty. W skład willi wchodzi aż 5 kondygnacji (w tym dwie podziemne) oraz okazała brama wjazdowa z wartowniami. Puszczykowo to natomiast miasto zanurzone w zieleni Wielkopolskiego Parku Narodowego i położone bezpośrednio nad Wartą, gdzie z pewnością wypoczniesz!
Kraina wody i ptaków, pełna rozległych przestrzeni, ciszy oraz spokoju. To właśnie Park Narodowy „Ujście Warty” położony na terenie województwa lubuskiego, w którym turystyka skupiona jest głównie na obserwacji ptaków oraz innych walorów przyrodniczych terenu. Dzięki wyznaczonym w parku ścieżkom i punktom obserwacyjnym wszyscy miłośnicy przyrody mogą uprawiać ekoturystykę, m.in. nad nadwarciańskimi rozlewiskami.
Park Narodowy „Ujście Warty” to unikatowy obszar podmokły, który jest jednym z największych rezerwatów ptactwa wodnego i błotnego w Europie oraz najważniejszym tego typu terenem w Polsce. Krajobraz parku stanowią przede wszystkim otwarte łąki, zarośla i sieci kanałów wodnych oraz niewielki obszar chronionego lasu. Pośród kilkuset gatunków ptaków żyjących w parku, znajduje się tu kilkadziesiąt gatunków zagrożonych wyginięciem w skali świata (bączek, ohar, cyraneczka, kulik wielki). Tereny Parku Narodowego „Ujście Warty” stanowią obszar schronienia i wypoczynku dla tysięcy ptaków. Jesienną obszar ten opanowują natomiast gęsi, których pojawia się tutaj nawet do dwustu tysięcy.
Najlepszym sposobem na obserwację walorów parku jest odwiedzenie ścieżek przyrodniczych. Każda ze ścieżek wyposażona jest w tablice informujące o otaczającej nas w parku przyrodzie i żyjących tu gatunkach zwierząt. Jedna z najpopularniejszych ścieżek w parku to tzw. Mokradła, których długość wynosi 1 km. Inną z możliwości jest zobaczenie 2-kilometrowej ścieżki „Ptasim Szlakiem”, która udostępniona jest zarówno do zwiedzania pieszo, jak i rowerem. Ścieżka ta pozwala na obserwację miejsc lęgowych ptaków wodnych i błotnych. Specjalnie dla rowerzystów przygotowano trasę o nazwie „Na dwóch kółkach przez polder północny”, która ma walory przyrodniczo-historyczne i podzielona jest na dwie wersje – krótszą i dłuższą.
Park Narodowy „Ujście Warty” to również teren posiadający niesamowitą historię związaną głównie z zakonami rycerskimi. Na obszarach parku swoją siedzibę mieli joannici, którym w XV wieku oddano pod zastaw miejscowość Słońsk, którą to ten zakon rycerski później odkupił. Współcześni miłośnicy ptaków stworzyli natomiast „Rzeczpospolitą Ptasią”, gdzie na corocznych zjazdach jej obywatele wybierają ptaka roku!
Kampinoski Park Narodowy to obszar graniczący z Warszawą. Jego charakterystycznymi cechami są wydmy śródlądowe i bagna – te dwa kontrastujące ze sobą elementy tworzą niezwykle różnorodny krajobraz, w skład którego wchodzi kompleks Puszczy Kampinoskiej. Na terenach parku dla zwiedzających udostępniono ponad 360 kilometrów szlaków pieszych. Park można zwiedzać również na rowerze, a zimą na nartach.
Jedną z najpopularniejszych tras spacerowych w parku jest szlak czerwony wiodący z Dziekanowa Leśnego do Brochowa. Jego długość wynosi 55 km i prowadzi on przez Kampinoski Park Narodowy od wschodu na zachód. Pozwala zobaczyć najbardziej charakterystyczne elementy obecnego na tym obszarze krajobrazu. Kampinoskie wydmy śródlądowe to kompleks unikalny w skali Europy. Dwa główne pasma wydm mają od 1,5 do 5 km szerokości i liczą po kilkadziesiąt km długości, a sięgają nawet do 30 m wysokości, tworząc w ten sposób przeróżne intrygujące kształty. Między wydmami ciągną się bagna zajmujące dawne koryta rzek, a krajobraz parku uzupełniają niziny.
Kampinoski Park Narodowy to także nie lada atrakcja dla miłośników wycieczek rowerowych. Szlak dla jednośladów wokół parku wynosi aż 144 kilometry. Mniej zaawansowanym kolarzom zaleca się jednak podzielenie wycieczki na kilka części. Na trasie dla zwiedzających czeka klasycystyczny dworek, dawny park dworski z XVIII wieku i kościół św. Rocha w Lipkowie, cmentarz wojenny w Uroczysku Wiktorów, czy dworski park w miejscowości Lesznowola, w którym znajduje się najgrubsze drzewo w Polsce – topola, której grubość w obwodzie wynosi 11,20 metra. W czasie wycieczki można również zajrzeć w okolice willi i parku w Żelazowej Woli, gdzie urodził się Fryderyk Chopin.
Tereny parku to idealne miejsce wypoczynkowe zarówno dla mieszkańców Warszawy, jak i okolicznych miejscowości, którzy marzą o wypoczynku w fantastycznych okolicznościach natury. A dla wszystkich przybywających z innych regionów Polski, wizyta w parku to dobra okazja, aby odwiedzić Warszawę lub potraktować stolicę jako bazę wypadową do eksploracji okolicznych terenów.