Polskie góry są zachwycającym miejscem, które czaruje odmiennymi urokami o każdej porze roku. Tatry, Karkonosze, Sudety, Bieszczady – każde mają do zaoferowania inne widoki i inne, niezapomniane przeżycia. Polskie góry to najczęściej wybierany kierunek wypoczynkowy polskich i zagranicznych turystów i nie ma w tym niczego dziwnego – w końcu nie posiadają terminu ważności i o każdej porze roku są równie atrakcyjne i kuszące.
Nasze polskie góry są bardzo różnorodne, a szlaki turystyczne mają odmienną skalę trudności. Wśród nich znajdziesz łagodne wzniesienia i bardzo strome, trudne do zdobycia szczyty. Z uwagi na tak dużą różnorodność zarówno mało doświadczony turysta, jak i profesjonalny alpinista znajdą coś dla siebie. Gdzie jednak szukać tych najtrudniejszych szczytów i zdobycie których z nich jest nie lada wyzwaniem? Poznaj najtrudniejsze i najwyższe szczyty Polski!
1-3 noce dla pary z wyżywieniem,
strefą SPA i nie tylko!
Szlak turystyczny Orla Perć i szczyt Kozi Wierch
Szlak turystyczny Orla Perć uważany jest za jeden z najtrudniejszych w całej Polsce. Cała trasa nie należy do najdłuższych, ponieważ wynosi 4,5 kilometra, zdecydowanie jednak jest bardzo skomplikowana. Najwyższym szczytem podczas trasy jest Kozi Wierch, którego wysokość to 2291 m n.p.m. Trasa jest naprawdę stroma i niebezpieczna. Nie brak na niej przejść nad przepaścią czy szczelin, w które może łatwo zaplątać się noga. To jednak prawdziwe wyzwanie dla profesjonalistów!
Choć wspinaczkę po Orlej Perci ułatwiają zamontowane tam łańcuchy, drabinki i klamry, to i tak wejście należy do bardzo trudnych. Znajdujące się na trasie ułatwienia na pewno są pomocne, jednak są dowodem na to, że wspinaczka jest naprawdę wymagająca i przeznaczona tylko dla osób, które na górskich szczytach czują się naprawdę pewnie. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że niektóre fragmenty drogi od Zawratu na Kozią Przełęcz i z niej do Koziego Wierchu są jednokierunkowe. Co to oznacza? Że w razie chęci wycofania się ze wspinaczki nie ma takiej możliwości.
Orla Perć i Kozi Wierch to prawdziwe wyzwanie dla amatorów górskich wypraw. Jeżeli więc nie masz lęku wysokości, nie straszne Ci strome podejścia i pragniesz ogromnego zastrzyku adrenaliny, wyprawa na Orlą Perć dostarczy Ci niezapomnianych wrażeń. To nie tylko ekstremalne przeżycie, ale także zapierające dech w piersiach widoki, które na pewno będziesz chciał uwiecznić na zdjęciach. Przeżyj wyprawę swojego życia i wyruszaj na Orlą Perć.
Wyprawa na najwyższy szczyt Polski – Rysy
Wyprawa na Rysy każdego roku – zazwyczaj wiosną i latem, kiedy jest mniejsze ryzyko napotkania śniegu – przyciąga niezliczoną ilość turystów. Nie bez powodu zresztą, bo zdobycie szczytu na pewno jest niemałym osiągnięciem, z którego każdy alpinista może być dumny, a poza tym z Rys rozciąga się jeden z najbardziej zjawiskowych widoków na całe Tatry. Mimo tak kuszącej perspektywy nie jest to jednak wyprawa dla każdego, ponieważ na trasie nie brak niebezpiecznych momentów.
Najwyższy szczyt w Polsce to wspinaczka na wysokość 2499 m n.p.m. Choć wyprawa nie jest aż tak wymagająca jak trasa na Orlą Perć, to i tak nie brak na niej wymagających odcinków, z którymi poradzą sobie tylko doświadczeni wspinacze. Aby zdobyć szczyt musisz mieć nie tylko dobrą kondycję, ale też niemałe umiejętności. Choć na trasie znajdziesz ułatwienia takie jak klamry i łańcuchy, to nie są one gwarantem łatwego podejścia, ba! Świadczą o trudnościach, które tylko dzięki nim są możliwe do pokonania.
Jeżeli nie masz wystarczającego doświadczenia do zdobycia Rysów, nic straconego – możesz poćwiczyć na niższych górach, by zaprawić się w wysokogórskiej wspinaczce. Jeżeli jednak nie brakuje Ci odwagi i odpowiednich umiejętności, wyprawa na Rysy będzie niezapomnianym przeżyciem, obfitującym w ekstremalne wrażenia i cudowne krajobrazy – na pewno nigdy nie zapomnisz widoku z samego szczytu, który być może będzie najpiękniejszym, jaki w życiu widziałeś.
Pobyt na 2-3 noce dla wybranej ilości osób,
wyżywienie, Strefa Wellness i masaż
Wyzwanie na Mięguszowieckiej przełęczy pod Chłopkiem
Szlak uznawany jest za drugi co do trudności w Tatrach, choć według niektórych wspinaczka po nim to równie skomplikowane wyzwanie, co zdobycie Orlej Perci. Ciekawostką jest fakt, że wcześniej nazywany był Kłusowniczą Ścieżką z uwagi na to, że nim właśnie przemieszczali się kłusownicy. Jednak pod koniec XIX wieku wytyczono i ubezpieczono szlak, ułatwiając przejście za pomocą montażu klamer i wysadzenia części skał.
Wspinaczka Mięguszowiecką Przełęczą pod Chłopkiem z pewnością nie jest dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze wspinaczką. Wyzwaniem są przede wszystkim strome, niemal pionowe ekspozycje, a niektóre ze skał są niestabilne. I choć w niektórych miejscach zamontowane zostały łańcuchy nie oznacza jednak, że podejście jest proste. Do trudnych momentów należy także przejście bardzo wąską ścieżką nad stromymi urwiskami, która nawet latem bywa ośnieżona.
Szlak Mięguszowiecką Przełęczą pod Chłopkiem to nie wyzwanie dla amatorów. Należy przygotować się na każdą ewentualność i na pewno przed podejściem być bardzo wypoczętym. Jednak dla doświadczonych osób wyprawa na pewno będzie niesamowitą przygodą, pełną adrenaliny i najpiękniejszych widoków.
Polskie szczyty górskie są przepiękne, jednak nie wszystkie łatwe do przebycia. Dlatego fani wysokogórskich wspinaczek i ekstremalnych przeżyć na pewno znajdą trasy, które spełnią ich oczekiwania i napełnią adrenaliną. Masz ochotę na naprawdę dziką i pełną przygód wyprawę? Wespnij się powyższymi szlakami i przeżyj niezapomniane emocje!