Mówi się, że w Polsce można znaleźć wszystko i jest to w 100% prawda – nasz kraj obfituje w najpiękniejsze widoki i krajobrazy, na które składają się błękitne morze, urokliwe plaże, szumiące rzeki i przejrzyste jeziora, pełne naturalnych bogactw lasy, skąpane w kwiatach pola i łąki, majestatyczne góry i oczywiście tajemnicze zabytki oraz różnorodną kulturę. Czego więc można spodziewać się po Małopolsce? Mówi się, że region ten ma w sobie wszystko, poza dostępu do morza. I jest to zdecydowana prawda – przekonaj się sam, czego możesz doświadczyć w malowniczej Małopolsce.
Mówiąc o Małopolsce, każdemu pierwszy przychodzi na myśl Kraków. I nic dziwnego, bo dawna siedziba królów jest niezaprzeczalną stolicą regionu, a w przeszłości nawet całej Polski. Czy wiesz jednak, że kraina ta oferuje znacznie więcej? Tajemnicze zamki i niesamowite krajobrazy to tylko część z bogactw, których tutaj doświadczysz. Chcesz przekonać się, gdzie najlepiej skierować swej kroki w Małopolsce? Zapraszamy do naszego przewodnika do najciekawszych miejsc.
Małopolska to region, który jest niezwykle bogaty pod względem przyrodniczym. To właśnie w tej krainie znajduje się aż sześć parków narodowych, co jest rekordem w przypadku rozmieszczenia w jednym województwie. Oczywistym jest, że każdy z nich skrywa w sobie odmienną, choć niezmiennie zachwycającą, urodę. Tak więc jeżeli jesteś miłośnikiem zielonych terenów, Małopolska jest kierunkiem, który zdecydowanie musisz zaliczyć.
Pierwszym wartym odwiedzenia jest Ojcowski Park Narodowy, który jest jednocześnie najmniejszym w Polsce tego typu obszarem. W nim też zachwycisz się nie tylko zniewalającą roślinnością, ale także ciekawymi formami skalnymi, do jakich zaliczają się między innymi Maczuga Herkulesa, jaskinie Łokietka i Ciemnej, a także Piaskowa Skała oraz ruiny zamku w Ojcowie. Jest to miejsce, które warto zobaczyć o każdej porze roku.
Nikogo nie dziwi chyba fakt, że najchętniej odwiedzanym parkiem narodowym na terenie Małopolski jest Tatrzański Park Narodowy. To właśnie w nim znajdziesz najwyższe w Polsce górskie szczyty, przepiękne, malownicze doliny i przejrzyste stawy. To magiczne miejsce przyciąga nie tylko polskich turystów o każdej porze roku, pozwalając na romantyczne spacery, które obfitują w niepowtarzalne krajobrazy.
Mogłoby się wydawać, że górskie tereny w Małopolsce to doskonale znane wszystkim Tatry i Pieniny. Jednak znajdziesz tu wiele mniejszych pasm górskich, które możesz przemierzyć zarówno pieszo, jak i rowerem. Jedną z propozycji górskich terenów jest Beskid Niski, którego największą zaletą jest fakt, że można go śmiało uznać za jeden z najbardziej dzikich zakątków Polski. Przechadzając się dolinami, wciąż można natknąć się na pozostałości dawnych mieszkańców – Łemków.
Tereny najpiękniej prezentują się wiosną i wczesnym latem, kiedy to dzikie tereny pokrywają się wielobarwnymi kobiercami kwiatów. Jednak Beskid Niski to nie tylko wspaniałe widoki, ale także wiele innych obiektów, które aż proszą się o odwiedzenie podczas sielskich wędrówek. Przechadzając się tamtejszymi wioskami, warto zwiedzić wnętrza cerkwi, zapomnianych cmentarzy i kapliczek, które przystrojone są dziką przyrodą.
Kolejnym pasmem górskim jest Beskid Sądecki, który czaruje turystów malowniczymi szlakami, z których podziwiać można cudną panoramę Tatr i Pienin. Z uwagi na swoją wysokość polecane są mniej doświadczonym entuzjastom górskich aktywności. Mimo to zachwycają swą urodą, którą w pełni podziwiać można jesienią. Wtedy też stoki pokrywają się czerwienią buczyny karpackiej, robiąc zapierające dech w piersiach wrażenie.
Małopolska obfituje w atrakcje, które robią niemałe wrażenie na turystach. Do jednych z najbardziej interesujących zalicza się Szlak Architektury Drewnianej, który wiedzie przez dokładnie 255 drewnianych zabytków Małopolski. Na trasie można więc zobaczyć wspaniałe, połemkowskie cerkwie, drewniane wille i skanseny, a także cudowne kościoły. Warto je zobaczyć, a o ich niezwykłości świadczy chociażby fakt, że aż osiem z nich wpisało się na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Kolejny warty podjęcia szlak pieszo lub na rowerze, to Szlak Orlich Gniazd. Wytyczają go wybudowane przez Kazimierza Wielkiego zamki, które powstały w celu ochrony Małopolski przed atakami Śląska. Szlak jest dość długi i przebiega przez województwo Małopolskie i Śląskie. Wycieczka tą trasą to nie tylko niezwykłe przeżycie historyczne, ale również przyrodniczo-geograficzne, ponieważ znaleźć na nim można przepiękne rośliny i krajobrazy.
Lubisz wycieczki rowerowe? W takim razie dla ambitnych i rozmiłowanych w przełomowych wyprawach czeka Velo Małopolska. Jest to sieć ścieżek rowerowych, które rozciągają się między innymi wzdłuż Wisły, Dunajca i Popradu. Niektóre z nich są naprawdę wymagające! Dasz radę pokonać je wszystkie?
Małopolska to przepiękna kraina, która czaruje o każdej porze dnia i roku. Jeżeli planujesz tu urlop, możesz być pewnym, że nie będziesz się nudził. Czeka tu na Ciebie mnóstwo przygód i atrakcji, które nie sposób ominąć. Wybierz swoją drogę i ruszaj odkrywać Małopolskę!