Lubelszczyzna to przepiękny region, który skrywa w sobie wiele atrakcji w niemal każdym swoim zakątku. Nic więc dziwnego, że jest tak chętnie i licznie odwiedzany przez turystów z całej Polski, którzy wybierają go na weekendowy odpoczynek. Wspaniałe miejsca i tajemnicze rejony przyciągają jak magnes. Jednak malownicze krajobrazy i ciekawe zabytki to nie wszystko, czego możesz się spodziewać po Lubelszczyźnie. Tereny te skrywają wiele więcej tajemnic, dla niektórych nieco przerażających…
Czy wierzysz w lądowanie UFO i enigmatyczne kręgi? A może chciałbyś zobaczyć najstarszą w Polsce piramidę lub przywitać się z duchami? Nie musisz wierzyć w rzeczy nadprzyrodzone, ale na pewno z ciekawością zobaczysz owiane legendami miejsca na Lubelszczyźnie, które nie jednego przyprawiają o ciarki i bezsenność. A czy Ty odważysz się odkryć każdy zakątek tego fantastycznego regionu, czy ograniczysz się tylko do tego, co znane? Poznaj Lubelszczyznę z każdej strony i przekonaj się, jak jest cudowna.
Województwo lubelskie jest bardzo malowniczym regionem, obfitującym w wiele zielonych terenów. Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc jest Kazimierz Dolny – urocze, położone nad Wisłą miasteczko. Bardzo często nazywane jest też ,,perłą polskiego renesansu”, ponieważ obfituje w niemałą ilość zniewalających zabytków. Na jego terenie można też zobaczyć dawne spichlerze, których obecność spowodowana jest faktem, że dawniej miasto było ważnym ośrodkiem handlu zbożem.
Na uwagę zasługuje również piękny, renesansowy rynek, który z trzech stron otoczony jest kamienicami, a z czwartej zachwycającym kościołem św. Jana Chrzciciela. Jego wnętrze jest bardzo zdobne, a największe wrażenie robią zabytkowe, wciąż będące w użyciu, organy, które są najstarszymi w całej Polsce. Oprócz tego w Kazimierzu Dolnym warto zwiedzić ruiny zamku, Górę Trzech Krzyży oraz wąwozy lessowe.
Wara odwiedzenia jest także Kozłówka. To niewielkich rozmiarów wieś, która położona jest około 30 km na północ od Lublina. Swoją popularność zyskała za sprawą Zespołu Pałacowo-Parkowego rodziny Zamoyskich. Budowla została zaprojektowana w XVIII wieku przez włoskiego architekta Josefa II Fontana, który zrealizował projekt na podstawie barokowego schematu. Wnętrza pałacu zachowane są w niemal idealnym stanie, co czyni budowlę ewenementem w całej Europie.
Lubisz tajemnicze historie i niewyjaśnione zjawiska? W takim razie podczas wyprawy do województwa lubelskiego nie możesz ominąć leśnego uroczyska Mucharyniec, które mieści się w bliskiej odległości od Sławatycza w powiecie bialskim. Co wyróżnia to miejsce? Jest ono unikalnym kręgiem o powierzchni około 5 ha, które jest suchym miejscem, które z rzadka porastają rośliny. To jednak nie wszystko – mieszkańcy twierdzą, że w miejscu tym bardzo łatwo stracić orientację, a kompasy wariują.
Dlaczego tak się dzieje? Jedna z legend głosi, że wcześniej stała tam cerkiew, która zniknęła w tajemniczych okolicznościach, inna zaś tłumaczy to promieniowaniu kosmicznemu. Jak jest naprawdę? Nie wie nikt… W Polsce też miało miejsce lądowanie kosmitów, a dokładniej w Emilcinie. Mieszkaniec niewielkiej wsi – rolnik Jan Wolski – dokładnie 10 maja 1978 roku spotkał tam kilka zielonych istot, nad którymi znajdował się błyszczący pojazd.
Pan Jan zeznał, że obcy zaprosili go na pokład, gdzie wykonali bezbolesne badania, w międzyczasie posługując się charakterystycznym, niezrozumiałym językiem. Oprócz rolnika, pojazd widział także 7-letni chłopiec. Nie zawsze jednak warto wierzyć mieszkańcom, dlatego na miejsce wezwani zostali ufolodzy, którzy znaleźli niezaprzeczalne ślady świadczące o tym wydarzeniu. Oprócz tego główny świadek poddany został badaniom. Ogólne wnioski są jednoznaczne – w Emilcinie doszło do spotkania człowieka z obcą cywilizacją.
Wycieczka do województwa lubelskiego nie może odbyć się bez zwiedzenia Lublina, czyli stolicy regionu. Warto też pamiętać, że jest to jedno z najstarszych miast w całej Polsce, które prawa miejskie otrzymało przeszło 700 lat temu. Jednym z symboli miasta, które koniecznie trzeba zobaczyć, jest Zamek Lubelski, w którym podpisana została unia polsko-litewska. Poza tym zamek charakteryzuje XIII-wieczna wieża obronno-mieszkalna, a także pokryta rusko-bizantyjskimi freskami z XIV wieku Kaplica Trójcy Świętej.
Na uwagę zasługuje także Brama Krakowska, będąca pozostałością dawnych murów obronnych. Kolejne kroki warto skierować w stronę starego miasta, gdzie w centralnej części rynku mieści się stary ratusz. Nie można zapomnieć też o wspaniałych kamienicach, które w dużej części zostały odrestaurowane po zniszczeniach. Na koniec warto wspiąć się na Wierzę Trynitarską, z której rozciąga się cudowna panorama na cały Lublin.
Lubelszczyzna to cudowny region, który warto odwiedzić podczas urlopu. Jeżeli chcesz zwiedzić go w pełni, weekend z pewnością nie będzie wystarczający, by odkryć jego wszystkie tajemnice. Przekonaj się więc, ile cudownych miejsc poznasz w województwie lubelskim i jak cudownie spędzisz tu czas.