Wciąż ciągnie nas do obcych krajów w celu poznawania nowych kultur i odkrywania niesamowitych miejsc. Jednak ile osób bierze na cel odległe państwa, podziwiając ich niecodzienność, zapominając całkowicie o tym, co skrywa nasz, niezwykle bogaty kulturowo i krajobrazowo, kraj. Do jednych z zapomnianych regionów Polski należą Kurpie. Przepiękne, położone nieopodal Podlasia i niemal całkowicie pomijane. Czy warto pamiętać o tej krainie podczas wyboru kierunku na kolejny urlop?
Kurpie to kraina bogata w pola uprawne i łąki, a także lasy mieszane i wydmy. Jest to region bogaty w lokalne tradycje, które pielęgnuje się do dziś. Dlatego też nie jest trudno spotkać tam mieszkańców ubranych w zwyczajowe stroje, chaty mają starodawny styl budowlany, a wiele osób dumnie przywdziewa bursztynowe ozdoby. Bardzo ciekawe jest też pochodzenie nazwy regionu – wywodzi się ona z lokalnych kapci kurpsi, plecionych z lipowego łyka. Czym jednak Kurpie mogą zaciekawić podczas urlopu? Dowiedz się!
Kurpie to zapomniana kraina, co jednak ma swoje plusy – jeżeli poszukujesz miejsca, gdzie możesz w pełni odpocząć i zregenerować się od codziennych obowiązków, to jest to region idealny dla Ciebie. Znikoma ilość turystów sprawia, że możesz w pełni cieszyć się ciszą i spokojem, wsłuchując w łagodny śpiew ptaków, szum drzew i licznych rzek. To Eldorado dla każdego, kto chce uciec od wielkomiejskiego zgiełku! A jeżeli masz takie pragnienie, to na pewno nie oprzesz się spływowi rzeką Omulew.
Rzeka jest prawym dopływem Narwi i przepływając przez województwa mazowieckie i warmińsko-mazurskie, w Kurpiach wspaniale uzupełnia krajobraz regionu, będąc jednocześnie ciekawą atrakcją turystyczną. Początek szlaku kajakowego mieści się w Zarębach, leżących na styku Warmii, Mazur i Kurpi. Jest to niezwykle ciekawa rzeka, dlatego spływ dostarczy Ci mocy wrażeń i widoków wyjętych niczym z obrazów olejnych.
Wybierając się na spływ możesz być pewnym licznych skrętów i przepływania przez łąki i inne interesujące tereny, dlatego podczas trasy możesz dostać skrętu szyjnego – od oglądania się za coraz to piękniejszymi widokami. Rzeka jest też dość spokojna, dlatego nawet początkujący kajakarze bez problemu dadzą sobie na niej radę. Spływ na pewno Cię oczaruje, prezentując zróżnicowane krajobrazy, dostarczając przepięknych zapachów i ciszy. Koniecznie wypróbuj!
To niezaprzeczalnie ciekawe miejsce, którego nie sposób ominąć podczas zwiedzania Kurpi. Znajduje się tu bowiem muzeum poświęcone nietypowemu zakonnikowi, którym był brat Zenon Żebrowski. Można go też spotkać przed kościołem pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP. To właśnie tam wznosi się pomnik brodatego zakonnika w towarzystwie dwójki dzieci. Jedno z nich ma wyraźnie skośne oczy – to jeden z podopiecznych brata Zenona Żebrowskiego, darzonego niezwykłym szacunkiem w Japonii.
Niezwykły zakonnik w latach 30. XX wieku wyjechał wraz z ojcem Maksymilianem Kolbe na misję do Japonii, a po zakończeniu wojny organizował w Nagasaki sierocińce dla dzieci, pomagając także potrzebującym i bezdomnym. Zyskał sobie niezwykły szacunek mieszkańców Japonii, którzy postawili mu pomnik u podnóża Góry Fudżi. Zakonnik w całości pełni poświęcił się pracy, dlatego nie dziwne jest, że postać ta została odznaczona w postaci pomników.
Również w Polsce, właśnie na Kurpiach, możesz zagłębić historię tej niezwykłej postaci, która w pełni poświęcała się swojemu powołaniu, pomagając najbardziej potrzebującym i dotkliwie doświadczonym przez los. Dlatego też warto odwiedzić niewielkie muzeum, by odkryć w pełni jego ciekawe życie. Znajduje się oni w starej, drewnianej plebanii tuż przy kościele. Mieszczą się tam także elementy dotyczące kurpiowskiej tradycji, takie jak wycinanki czy stroje ludowe.
Kurpiowska Kraina, bo o niej mowa, znajduje się we wsi Wydmusy i jest ogromnym kompleksem sportowym i rekreacyjnym, którego centrum stanowi Zalew Wykrot. Zbiornik ten powstał w wyniku spiętrzenia wód rzeki Rozoga, wpływając do zalewu i tworząc malowniczy krajobraz, któremu ciężko się oprzeć. Nieopodal jeziorka znajduje się lasek, a sam zbiornik otoczony jest przez zadrzewione wydmy i bujne rośliny wodne. Widok jest naprawdę cudowny!
Na jeziorze można uprawiać liczne aktywności sportowe, do których zaliczyć można rowerki wodne, kajaki, łódki, a nawet zwykłe rowery, bo cały teren jest naprawdę malowniczy i warty zwiedzenia. Wokół jeziora znajduje się także plaża z parasolami, na której można odpocząć i zaznać leniwego relaksu. W tym pięknym miejscu nie brak też atrakcji dla żołądka – można tu bowiem zakosztować kurpiowskich potraw, takich jak rejbak.
Oprócz tego w Kurpiowskiej Krainie organizowane jest Miodobranie Kurpiowskie, czyli coroczna impreza folklorystyczna, mająca miejsce w ostatnią niedzielę sierpnia. Festiwal zrzesza bardzo wiele turystów i nie ma w tym niczego dziwnego – to w końcu idealne miejsce by poznać kurpiowskie tradycje i zaznać regionalnych aktywności. Impreza jest idealna dla rodzin z dziećmi, które mogą zaznać najlepszych zabaw.
Nie wiesz, gdzie spędzić urlop? Chcesz odkryć zupełnie inne krajobrazy i kulturę, a przy okazji zaznać ciszy i spokoju, które pozwolą Ci odpocząć od codziennego zgiełku? Nie musisz opuszczać kraju – poznaj Kurpie i zakochaj się z nich całym sercem. Przekonaj się, jak cudownie spędzisz tam czas.