Polska smakiem stoi! Nikogo chyba nie trzeba przekonywać o tym, że nasza kuchnia uchodzi za jedną z najlepszych na świecie. Polskie potrawy może i nie należą do najbardziej dietetycznych, jednak na pewno przepysznych. Każdy region słynie z innego dania, tak więc żeby rozsmakować się w oryginalnych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie przepisach, należy zwiedzić cały kraj. Jednak czy warto?
Jakie są najbardziej tradycyjne polskie potrawy? Na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ w każdym regionie co innego uchodzi za najbardziej flagowe. Jedno jest jednak pewne – z uwagi na naszą niełatwą historię, kuchnia polska obfituje w potrawy mączne, ziemniaczane, mięsne i oczywiście tłuste. A przez to tak przepyszne, że niektóre z nich są znane i uwielbiane nie tylko w całej Europie, ale i na świecie. Które z polskich potraw zasługują na największą uwagę? Przekonaj się!
Można śmiało powiedzieć, że to polsko-litewski przysmak. Nie dziwi więc, że po najlepsze, oryginale kartacze powinieneś udać się na północno-wschodnią granicę Polski, a konkretniej na Suwalszczyznę lub Mazury. Tam też odkryjesz niepowtarzalny smak mięsno-ziemniaczanego rarytasu, obficie namaszczonego tłuszczykiem ze skwarkami. Czym dokładnie jest kartacz?
Jest to bardzo pożywne danie, które składa się z ziemniaczanego ciasta, wypełnionego mięsnym nadzieniem z wyraźną nutą czosnku. I choć obecnie możesz też zasmakować takich wariacji jak kartacze z serem lub grzybami, to jednak Twoim pierwszym wyborem powinny być te oryginalne – mięsne. Ten smak na pewno zapamiętasz na lata.
Po kolejny przysmak nie musisz wybierać się daleko, bo również znajdziesz go na Suwalszczyźnie. Danie jest też niezwykle popularne również na Podlasiu, Mazurach i Śląsku, gdzie bez problemu znajdziesz je w lokalnych restauracjach. Kolejna ziemniaczano-mięsna potrawa, która niezaprzeczalnie skradnie Twoje serce. Jej nazwa może nie brzmi przekonująco, jednak kryje w sobie niesamowity smak.
Danie jest banalnie proste – i prawdopodobnie w tym tkwi sekret jego smaku, bo nie jest łatwo zrobić naprawdę wyśmienita babkę ziemniaczaną. Powstaje ona z surowych, startych ziemniaków oraz skwarków z boczku lub słoniny, które piecze się w piecu. Sycąca i smakowita potrawa polska na pewno skradnie Twoje serce.
Kolejna bardzo prosta, ale jakże smaczna polska potrawa, której koniecznie musisz zasmakować. A najlepiej udać się po nią na Podlasie, bo właśnie tam na pewno znajdziesz je w niejednym barze. Znów mamy do czynienia z mąką i mięsem, które tym razem występuje w dość nieoczywistym towarzystwie – białym serem.
Skąd nazwa kluski kładzione? Ponieważ wyrobione ciasto jest niedbale rwane i rzucane na wodę. Kolejne niesamowicie proste danie czaruje połączeniem mięsnych skwarków – z boczku – z lekkim twarogiem i szczypiorkiem. Mleczno-mięsny smak, przełamany delikatną ostrością szczypiorku to absolutna rewelacja, której chcesz skosztować.
Wcześniej opisane polskie potrawy to ewidentnie dania obiadowe, ewentualnie kolacyjne. Tym razem prezentuję Ci przekąskę, która nigdzie nie smakuje tak wybornie jak na Lubelszczyźnie. W niektórych regionach jest ona wręcz całkowicie nieznana! Mowa o niepowtarzalnym cebularzu, bardzo prostym, ale niesamowitym przysmaku.
Cebularz to wypiekane ciasto z przysmażoną cebulą z makiem. Brzmi nieapetycznie? Bardzo się mylisz. Nie dziwi, że ojczyzną przekąski jest akurat Lublin, ponieważ niegdyś był żydowskim miasteczkiem, a wypiek pochodzi właśnie z tej kultury. Cebularz najpyszniej smakuje z masłem – nie pożałujesz smaku tego nieoczywistego połączenia.
Często mylona z kapuśniakiem z kiszonej kapusty, jednak jest dużo bardziej sycąca. Skąd pochodzi? Oczywiście jest to przysmak kuchni góralskiej, gdzie po dziś dzień jest królową zup. Przepyszna i rozgrzewająca, stanowi idealne danie po całym dniu na hali wśród owiec lub zimowym szaleństwie na nartach.
Jeżeli do tej pory nie miałeś okazji spróbować kwaśnicy, to z pewnością powinieneś! W Zakopanem jest serwowana – dosłownie – na każdym kroku. Wyborne żeberko wieprzowe i kwaśna kapusta to kompozycja, wobec której nie sposób przejść obojętnie. Ten smak pozostanie z Tobą na zawsze, a ten niepowtarzalny odnajdziesz w górach.
Tym razem słodka propozycja, której zakosztujesz w Wielkopolsce, a najlepiej w Poznaniu – i tylko tam. Co prawda niektóre cukiernie w Polsce również oferują tę bombę kaloryczną, jednak nigdzie nie smakuje ona tak, jak w swojej ojczyźnie. Rogale świętomarcińskie są ogromne i niepowtarzalne w smaku – a dlaczego?
Ponieważ mają bardzo bogate wnętrze. W jego skład wchodzi biały mak, jajka, okruszki biszkoptów, orzechy i marcepanowy aromat. Ciasto zaś zdobi lukier i znów orzeszki. Mimo że są bardzo słodkie, to ich smak niepowtarzalny i jestem przekonana, że chcesz go zakosztować. Podczas wycieczki do Poznania nie zapomnij o tym przysmaku!
Każdy region Polski skrywa w sobie smaki nie jednej, a wielu niepowtarzalnych potraw – w większości bardzo prostych. Planując podróż po naszym kraju, na pewno codziennie będziesz mógł zakosztować nowych, tradycyjnych polskich potraw, których smaku nigdy nie zapomnisz. Zaplanuj wycieczkę swojego życia i poznawaj Polskę od strony smaku!