Wyjazd na wakacje to, jak wiadomo, odkrywanie. Ale nie tylko lokalnych atrakcji, górskich ścieżek czy przepięknych zbiorników wodnych, ale też… smaków! Bo jak najlepiej poznać historię i tradycję regionu, jak nie przez słynne, tradycyjne potrawy? Każdy kraj ma swoje flagowe dzieła, na których wychowali się jego przodkowie. A jaka jest kuchnia litewska? Czy warto zasmakować jej tradycyjnych potraw?
Kuchnia litewska nie różni się wiele od naszych polskich smaków. Dlatego nie brakuje tu potraw wysokokalorycznych, obfitych w mięsa ziemniaki i tłuszcz – bo w końcu on jest przewodnikiem smaku sprawiającym, że wszystko staje się obłędnie pyszne! Chcesz poznać tradycyjne potrawy litewskie i odkryć kraj od strony smaku? Skuś się na największe rarytasy!
1. Cepeliny litewskie, czyli kwintesencja Litwy
To jedna z najbardziej tradycyjnych potraw kraju. Cepeliny litewskie bardzo przypominają nasze pyzy z mięsem, choć podawane są w nieco inny sposób. Przygotowuje się je ze startych, surowych i ugotowanych ziemniaków. W tradycyjnych cepelinach farszem jest mięso mielone z podsmażaną cebulą. Kropką nad i przepysznej potrawy jest jej wykończenie, to znaczy polanie tłuszczem ze skwarkami i kwaśną śmietaną – prosto i przepysznie.
Mimo że cepeliny z mięsem są najbardziej tradycyjną wersją tej potrawy, to w zależności od regionu występują jej różnej warianty. Dlatego będąc na Litwie możesz poznać smak cepelinów z nadzieniem rybnym, istnieje też wersja z sosem grzybowo-śmietanowym, a nawet opcja wegetariańska z białym serem. Każda warta spróbowania i smakowita.
2. Co zjeść na Litwie? Chłodnik litewski oczywiście
Niecodzienna, bo zimna zupa, to istny rarytas nie tylko na Litwie. W Polsce to również bardzo popularne danie, które pozwala zaspokoić głód podczas upalnych dni. Nie tylko zresztą, ale przyznać trzeba, że gdy za oknem słońce przypieka, niewiele osób ma ochotę na rozgrzewające dania, dlatego chłodnik litewski jest w takim przypadku strzałem w dziesiątkę. Czym więc jest ta szczególna i smakowita zupa?
Nawet jeżeli znasz smak chłodnika litewskiego, to będąc na Liwie koniecznie skosztuj tej wyjątkowej zupy w oryginalnym wydaniu. Jest tak prosta, że aż dziecinna – składa się z kefiru, buraków, szczypiorku i jajka ugotowanego na twardo. Potrawa jest nie tylko orzeźwiająca w upalne dni, ale też dietetyczna – doskonała dla pań na diecie.
2 noce dla wybranej ilości gości, 3 posiłki
dziennie, basen, sauna i zabiegi lecznicze
3. Kibiny, czyli pierogi w innym wydaniu
I znów natrafiamy na danie, które jest łudząco podobne do wszystkim znanych i szeroko uwielbianych pierogów. Odróżnia je większy rozmiar i sposób przyrządzenia – te litewskie są pieczone. Tradycyjna litewska potrawa pochodzi z miejscowości Troki. Nie dziwi więc, że to właśnie tam zakosztujesz kibinów w różnych wariantach. Podstawową wersją tych pieczonych pierożków jest nadzienie z jagnięciną, które najwyborniej smakuje podlane bulionem.
Z uwagi na dużą popularność, podobnie jak nasze polskie pierogi, kibiny doczekały się wielu wersji. Dlatego bez problemu znajdziesz te litewskie przysmaki z serem i szpinakiem, z warzywami, a nawet… z czekoladą lub owocami! Istna eksplozja smaków, której na pewno chcesz zakosztować.
4. Kindziuk, czy skilandis… po prostu coś na ząb
Jak wiadomo Polacy, a przynajmniej ich znakomita większość, uwielbiają wyroby mięsne, więc czy inaczej jest z naszymi sąsiadami? Absolutnie nie! A dowodem tego jest skilandis, czyli tradycyjna litewska kiełbasa. Najlepiej smakuje z czarnym, tradycyjnym chlebem i świeżym ogórkiem. Co jest w niej tak wyjątkowego? Smak oczywiście, który jest nad wyraz wyrazisty. Najlepiej kupić ją na jarmarku, ale jeżeli akurat żaden się nie odbywa, to nie szkodzi – bez problemu znajdziesz ją w sklepie mięsnym.
Czemu wędlina zawdzięcza swój niepowtarzalny smak? Połączeniu wysokiej jakości mięsa wieprzowego i boczku z mieszanką przypraw, wędzonych drzewem olchowym lub jałowcowym. To jeszcze nie koniec: kolejnym etapem jest suszenie i i długie dojrzewanie. Takiego smaku nie zaznasz nigdzie indziej – zasmakuj w niepowtarzalnych wrażeniach smakowych.
5. A na deser niezastąpiony sękacz litewski
Kuchnia litewska to nie tylko wyborne potrawy mięsne. Nie brak tu też deserów, a do tego kultowego należy na pewno sękacz litewski, czyli szakotis. To kolejny przysmak, który Polakom jest nieobcy – cudowne ciasto nierzadko pojawiało się na weselnych, a nawet bożonarodzeniowych stołach. Nie przypadkiem zresztą, ponieważ swoim kształtem przypomina choinkę. Co jest tak niepowtarzalnego w cukierniczym wyrobie?
Sękacz litewski swój wyjątkowy smak zawdzięcza prostemu składowi. Do jego wykonania potrzeba jedynie mąki, cukru, najwyższej jakości masła, śmietany, wanilii i jajek. Ale tych ostatnich w ogromnej ilości – na jeden kilogram mąki należy zużyć aż 50 jaj, by zachować oryginalny, niepowtarzany smak litewskiego łakocia. Nie możesz go ominąć podczas wyprawy na Litwę, niezależnie czy zatrzymujesz się w malowniczej stolicy, czyli Wilnie, czy też w mniejszej miejscowości, jak Druskienniki czy Birsztany.
4 noce dla wybranej ilości gości, wyżywienie, ćwiczenia, basen, sauna i zabiegi lecznicze
Kuchnia litewska - czego warto spróbować?
Co zjeść na Litwie? Oczywiście wyżej wymienione przysmaki. Jednak to nie wszystko, czego zasmakujesz w tym niezwykłym kraju – będziesz pod wrażeniem docierających z każdego zakątka oszałamiających i przepysznych zapachów. Niewykluczone, że po wyprawie będziesz musiał kupić… nieco większe spodnie. Jednak warto na takie poświęcenie. Na Litwie zakochasz się nie tylko w przepięknych widokach i zjawiskowych zabytkach, ale także niepowtarzalnych smakach, które zostaną z Tobą na całe życie – doświadcz tych smakowitych emocji.