Polskie morze to cel podróży nie tylko rodzin z dziećmi, ale i par, grup przyjaciół, czy nawet samotnych podróżników. Wybrzeże Bałtyku cieszy się sporą popularnością, nie tylko w sezonie letnim! To idealne miejsce wypoczynku dla wszystkich, którzy szukają odprężenia w pobliżu natury, chcą rozkoszować się szumem fal i cieszyć świeżym, morskim powietrzem.
Bałtycka okolica oferuje także wiele atrakcji, w tym parki rozrywki, muzea, latarnie morskie, trasy spacerowe i nie tylko! Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Oto nasze propozycje na spędzenie urlopu nad morzem:
1. Plaże
2. Latarnie morskie
3. Wyspy
4. Sporty wodne
5. Molo
6. Nadmorskie muzea
7. Parki i rezerwaty przyrody
8. Jarmarki i festiwale
9. Parki rozrywki
10. Rejsy po Bałtyku
Kto nie kocha spacerów piaszczystą plażą nad brzegiem morza? Często nie potrzeba nic więcej, by poczuć wolność i zachwyt pięknem otoczenia. Nad brzegiem Bałtyku można odpocząć na szerokich, piaszczystych plażach, ale i odkryć nieco bardziej nietypowe miejsca. Jastrzębia Góra posiada wyjątkowe, kamieniste wybrzeże, urokliwe zwłaszcza podczas zachodów słońca. Czołpino oferuje atrakcję, jaką jest skamieniały las wydobyty przez fale spod piasku. Pnie drzew, wokół których można dziś spacerować, mają ponad 3000 lat! Gdynia natomiast zachwyca Klifem Orłowskim, który jednocześnie stanowi wspaniały punkt widokowy na Bałtyk. To tylko niektóre przykłady niespodzianek, które można spotkać na polskich plażach. Linia brzegowa ma w końcu aż 770 km i skrywa niezliczone miejsca, które zapierają dech w piersiach.
15 latarni morskich, rozsianych wzdłuż polskiego wybrzeża, jest czynnych do dziś. Pełnią one nie tylko funkcję obiektów nawigacyjnych dla statków, lecz również są atrakcjami turystycznymi i wspaniałymi punktami widokowymi. Najwyższa latarnia w Polsce znajduje się w Świnoujściu i ma 68 metrów wysokości. Ciekawym obiektem jest również latarnia Kikut znajdująca się koło Wisełki. Sama wieża ma jedynie 15 metrów, jednak dzięki położeniu budowli na wysokim klifie, wysokość światła sięga ponad 91 metrów n.p.m., co jest rekordem w skali Polski. Latarnie morskie przyciągają nie tylko wspaniałymi panoramami, ale i bogatą historią, stanowiąc często wizytówkę miast, w których się znajdują.
Na Morzu Bałtyckim znajdują się ogrom małych, bezludnych wysepek. Jest jednak również kilkanaście większych, zamieszkałych wysp, z czego dwie, w całości i części, należą do Polski. Pierwszą z nich jest Wolin, o powierzchni 265 km². Do atrakcji tego miejsca należą Woliński Park Narodowy, Muzeum Regionalne, rezerwat żubrów i malownicza linia brzegowa. Druga wyspa znajduje się na pograniczu Polski i Niemiec. Uznam ma powierzchnię 445 km², z czego do Polski należy ok. 72 km². Odwiedzając wyspę można dostrzec jej typowo wypoczynkowy charakter, gdyż pełna jest kurortów, uzdrowisk i obiektów turystycznych. Warto pamiętać jednak, iż w Polsce znajduje się również mnóstwo mniejszych wysp, w tym wyspy Zatoki Gdańskiej i Zalewu Szczecińskiego.
Dla tych, którzy lubią aktywnie spędzić czas, polskie morze dostarcza wiele atrakcji. Możliwość uprawiania różnych sportów wodnych, takich jak żeglarstwo, windsurfing czy flyboarding, zapewni rozrywkę wszystkim miłośnikom ruchu. Nad Bałtykiem funkcjonuje wiele szkół surfingu, w których można wypożyczyć sprzęt i zapisać na kurs. Również fani nurkowania chcący odkryć tajemnice morza znajdą tu coś dla siebie! Natomiast tym, którzy szukają nieco spokojniejszych sposobów na aktywne spędzanie czasu, proponujemy kajakarstwo, rowery wodne i stand up paddle. Możliwości jest naprawdę wiele!
Choć molo w Sopocie to już kultowe wśród turystów miejsce, polskie wybrzeże posiada wiele krótszych i dłuższych konstrukcji, które pozwalają nam wyjść w głąb morza Trudno uznać, które z nich jest najpiękniejsze, dlatego najczęściej stosowanym kryterium oceny jest długość. Najdłuższym molo w Polsce jest to w Sopocie, które wybiega na 511,5 metra. Na drugim miejscu plasuje się molo w Międzyzdrojach, które ma 395 metrów, kolejne natomiast znajduje się w Płocku i mierzy 358 metrów. Jednak również fani mniejszych, lżej obleganych turystycznie miejscowości mogą cieszyć się taką atrakcją! Choćby Mechelinki, Sianożęty czy Chłopy posiadają własne mola, każde zapewniające wspaniałe widoki!
1-3 noce dla 2 osób, posiłki, Strefa SPA + dodatkowy masaż
Odmianą od wypoczynku na plaży może stanowić wizyta w jednym z licznych nadmorskich muzeów. To również doskonała okazja spędzenia czasu na deszczowe dni. Różnorodność tematyczna tych obiektów pozwoli każdemu turyście znaleźć coś, co go zainteresuje. Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich prezentujące historię rybołówstwa, Muzeum Motyli we Władysławowie, Muzeum Bursztynu w Stegnie czy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku to tylko przykłady interesujących obiektów, które warto odwiedzić.
Parki krajobrazowe są ogromnym skarbem naszego dziedzictwa przyrodniczego. Nad Morzem Bałtyckim położone są 2 z 23 Parków Narodowych: Woliński i Słowiński, na terenie których znajdują się liczne jeziora, torfowiska, łąki, lasy, i ruchome wydmy. To wyjątkowe miejsca, pozwalające na bezpośredni kontakt z potęgą przyrody. Poza Parkami Narodowymi, nad morzem możemy odwiedzić inne zielone obszary, w tym rezerwat przyrody ''Ptasi Raj'' na Wyspie Sobieszewskiej, który jest siedzibą ponad 200 gatunków ptaków, czy Rezerwat Biosfery ''Bory Tucholskie'', zachwycający ogromnym sosnowym lasem. Dla miłośników fauny i flory to wręcz idealne miejsce do wycieczek!
Ze względu na fakt, iż polskie morze przyciąga co roku wielu turystów, okoliczne miejscowości dbają o dostarczanie wielu atrakcji, w tym organizację jarmarków, targów, czy festiwali. Podczas takich wydarzeń można zakupić lokalne produkty, rękodzieło i pamiątki, poznać okoliczne tradycje oraz skosztować pysznych potraw! To świetna okazja na urozmaicenie swojego pobytu nad morzem. Często większe miasta organizują również festiwale i koncerty, które zapewniają uczestnikom niezapomnianą rozrywkę, w tym popularny Open'er Festival, Salt Wave Festival czy festiwal Globaltica.
Niektóre z miejscowości nadmorskich posiadają pełne niespodzianek parki rozrywki, parki morskie i wesołe miasteczka, które zapewniają rozrywkę dla całej rodziny. Mnogość atrakcji dla osób w każdym wieku to gwarancja udanego pobytu! Przykładowe parki rozrywki, które warto odwiedzić, to Aquapark Reda, SeaPark w Sarbsku, Park Dinozaurów w Łebie, Park Rozrywki MegaLandia, czy Bałtycki Park Miniatur. Wizyty w takich miejscach często dostarczają radość nie tylko dzieciom, ale i rodzicom. Wizyty w parkach często wymagają długiego czasu, by w pełni doświadczyć wszystkich oferowanych atrakcji.
Od 1 do 3 nocy dla 2 osób z wyżywieniem,
Strefą SPA i nie tylko!
Wakacje nad Bałtykiem warto zwieńczyć wypływając w rejs na pełne morze. Taka wycieczka to wspaniała okazja do podziwiania malowniczego wybrzeża i rozkoszowania się szumem fal. W dużych miejscowościach, takich jak Kołobrzeg czy Hel, do dyspozycji turystów są różnorodne wycieczki. Dostępne są kilkudniowe rejsy w formie all inclusive, jak i kilkugodzinne lub krótsze przepływy wzdłuż polskiego wybrzeża. Popularność zyskują również turystyczne rejsy rybackie, gdzie można złowić lokalne okazy, w tym dorsze i śledzie. Rejs po Bałtyku to wspaniała okazja by doświadczyć pełni morza i kołysania fal.
Nad morzem zawsze jest wiele do zobaczenia, poznania, doświadczenia. Każdy miłośnik turystyki będzie zachwycony widokiem pięknych plaż, uroczymi miasteczkami rybackimi i otoczeniem natury. Jeśli planujesz podróż do tego wyjątkowego regionu, warto wiedzieć, co zwiedzić nad Morzem Bałtyckim, aby uczynić wyjazd niezapomnianym!