Polskie morze cieszy się sporą popularnością wśród turystów, będąc celem podróży nie tylko rodzin z dziećmi, ale i par, grup przyjaciół, czy nawet samotnych podróżników. Kołobrzeg jest jednym z ulubionych nadmorskich kurortów Polaków! Można tu znaleźć piękne plaże, wspaniałe zabytki, port i mnogość atrakcji turystycznych.
Czy wiesz, co warto zobaczyć w Kołobrzegu? Ten artykuł pomoże Ci odpowiedzieć na to pytanie i zaplanować niezapomniane wakacje w tym miejscu! Poznaj nasze propozycje na wspaniałe spędzenie czasu i zachwyć się wyjątkowymi miejscami, które oferuje okolica.
1. Ratusz w Kołobrzegu
2. Molo i promenada
3. Baszta Lontowa
4. Wyspa Solna i Źródło Solankowe
5. Pomnik Zaślubin Polski z Morzem
6. Plaża w Kołobrzegu
7. Miasto myszy
8. Rejs statkiem
9. Muzeum Oręża Polskiego
10. Latarnia Morska
Spacerując po mieście, warto odwiedzić budynek ratusza. Zbudowany w latach 1829-32 i zaprojektowany przez znanego niemieckiego architekta Karola Schinklera, obiekt swoim wyglądem przypomina średniowieczny zamek obronny. Ratusz przetrwał bombardowania w trakcie walk o Kołobrzeg w 1945 roku i dziś funkcjonuje w nim Informacja Turystyczna, Galeria Sztuki Współczesnej oraz Muzeum Patria Colbergiensis. To część zabytkowych obiektów w mieście, o ciekawej architekturze i bogatej historii.
Wizyta w Kołobrzegu nie może odbyć się bez odwiedzenia promenady pełnej sklepików pamiątkowych, restauracji i kawiarni, która rozciągają się od mola aż do latarni morskiej. To ulubione miejsce spacerowe turystów oraz mieszkańców miasta, które można uznać wręcz za serce Kołobrzegu. Odbywając przechadzkę, nie można również pominąć wejścia na molo! Po raz pierwszy otwarte w 1881, później kilkakrotnie było przebudowywane i modernizowane, między innymi po zniszczeniach wojennych. Dziś konstrukcja z żelbetonu ma 220 metrów i 9 metrów szerokości i gości każdego turystę, który chce odbyć spacer w głąb morza.
Baszta, znajdująca się przy ulicy Stanisława Dubois, wybudowana została w XV wieku i wchodziła w skład murów miejskich. Baszta Lontowa, nazywana również Basztą Prochową, pozostaje jednak jednym z najstarszych zabytków militarnych w mieście. W późniejszym czasie pełniła funkcję domu noclegowego i informacji turystycznej, dziś jest natomiast siedzibą kołobrzeskiego PTTK. To prawdziwie wyjątkowe miejsce, idealne do poznania historii i średniowiecznej fortyfikacji obronnej Kołobrzegu.
Kołobrzeska solanka od wieków towarzyszy mieszkańcom miasta i już w XIX wieku była wykorzystywana do kąpieli leczniczych i uzyskania soli. Dziś posiada wykorzystanie przede wszystkim ze względu na swoje właściwości lecznicze, szczególnie przy chorobach reumatycznych oraz schorzeniach układu oddechowego. W Kołobrzegu solankę można kupić lub samemu nabrać w ogólnodostępnym źródełku na Wyspie Solnej. W tym miejscu strumień zawiera aż sześcioprocentowe stężenie soli, a na dnie studni, do której spływ, widać osadzającą się sól. Nie zaleca się stosowania solanki w zbyt dużych ilościach, ale warto przywieźć z wakacji buteleczkę tutejszej wody.
2-7 nocy dla 2 osób, śniadania
i obiadokolacje, dostęp do basenu i sauny
Podczas spaceru przez Park im. Stefana Żeromskiego natkniemy się na Pomnik Zaślubin Polski z Morzem. Odsłonięty w 1963 roku pomnik został zaprojektowany przez polskiego rzeźbiarza i architekta, Wiktora Tołkina. Obiekt przedstawia flagę, trzymaną przez grupę żołnierzy. Pomnik wybudowano by upamiętnić wydarzenia z 18 marca 1945 roku, gdy żołnierze polscy wyparli z Kołobrzegu Niemców i odzyskali miasto. Dziś otoczony jest legendą, jakoby przejście przez prześwit pod pomnikiem i wstrzymanie na ten czas powietrza, przynosiło spełnienie wcześniej pomyślanego życzenia. Warto spróbować szczęścia!
Trudno mówić o nadmorskich kurortach bez wspominania o plażach. Również Kołobrzeg znany jest z pięknej, piaszczystej plaży, dostępnej dla każdego, kto chce wypocząć, opalać się i czy ochłodzić w falach Bałtyku. Kołobrzeg posiada Plażę Zachodnią, Wschodnią i Centralną, najpopularniejszą wśród turystów. Wzdłuż tej ostatniej ciągnie się promenada z wieloma sklepami, restauracjami i kawiarniami, która oferuje plażowiczom wszystko, czego mogą potrzebować. Łączna długość plaż miejskich z kąpieliskami w Kołobrzegu to ponad 700 metrów. Podczas swojego wypoczynku nad morzem, każdy powinien odwiedzić plażę. To wręcz obowiązek turystyczny!
To prawdziwie niecodzienna atrakcja! Miasto Myszy to wystawa, składająca się z tematycznych wybiegów dla gryzoni, pozwalających obserwować ich życie i zwyczaje. Obiekt znajduje się w pobliżu latarni morskiej i jego wnętrze jest stylizowane na mysią norę. Każda z sal tematycznych posiada specjalną stylistykę i tematykę, w tym Kosmos, Tropiki i Miasto. To prawdziwy mysi raj, który ma na celu pokazać te gryzonie jako inteligentne, zwinne i urocze zwierzątka. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o myszach i zobaczyć ponad 500 przedstawicieli różnych gatunków z całego świata, warto odwiedzić Miasto Myszy! Zwłaszcza dla dzieci, wizyta w tym miejscu na pewno będzie niezapomniana,
A gdyby tak zobaczyć Kołobrzegu z nieco innej strony? To możliwe podczas wycieczki jednym ze statków rejsowym cumujących w Kołobrzegu. Taka wycieczka to niesamowite przeżycie i świetna okazja do podziwiania wybrzeża z nowej perspektywy. Można podziwiać wtedy Kołobrzeg, Grzybowo i inne okoliczne kurorty. Do dyspozycji turystów są różnorodne formy rejsów, od godzinnych wypływów, po kilkudniowe wycieczki. Niektóre duże statki oferują pasażerom dodatkowe usługi, np. restauracje, kawiarnie, a także imprezy i rejsy taneczne!
1-3 noce dla 2 osób, śniadania, strefa SPA
+ Bon na zabiegi SPA
To miejsce jest prawdziwą perełką dla wszystkich miłośników historii. Muzeum Oręża Polskiego, z bogatą kolekcją uzbrojenia i militariów, prezentuje historię wojskowości w naszym kraju. W Muzeum Oręża Polskiego można obejrzeć między innymi kolekcje broni ze średniowiecza, przekrój mundurów, repliki czołgów i samolotów, a także wiele eksponatów dotyczących walk morskich. Muzeum Oręża Polskiego jest doskonałym miejscem dla pasjonatów oraz tych, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę o polskiej historii militarnej. Muzeum znajduje się w pałacu Brunszwickich, zabytkowym budynku będącym przykładem XIX wiecznej zabudowy.
Będąca symbolem miasta latarnia zachwyca widokami na nadmorską panoramę i port. Budynek powstał w 1770 roku i znajduje się tuż obok połączenia rzeki Parsęty z Bałtykiem. Zasięg światła latarni to aż 16 mil morskich! Wieża ma wysokość 26 metrów i jako wspaniały punkt widokowy jest ulubionym punktem na mapie turystów odwiedzających Kołobrzeg. W podziemiach latarni morskiej działa natomiast Muzeum Minerałów z niezwykle bogatymi zbiorami, gdzie odwiedzający mogą podziwiać eksponaty z różnych części świata.
Odwiedzając nadmorski kurort, na pewno nikt nie będzie się nudził. Od atrakcji dla miłośników historii, muzeów i punktów widokowych, do plaży, miejsc do uprawiania sportów i bliskości natury, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Kołobrzeg to doskonałe miejsce na wakacje dla wszystkich, którzy szukają pięknych widoków i oferuje wiele możliwości rekreacyjnych. Spacerując po mieście, nie zapomnijcie, że na swojej drodze możecie spotkać figurki mew Marianów. Ptasie rzeźby znajdują się najczęściej w pobliżu największych atrakcji miasta, a także na plaży i w parku. Każda mewa jest unikatowa, dlatego mamy Mariana Luzak z deskorolką, Marian Plażowicz na leżaku oraz wiele innych Marianów. Ile uda wam się spotkać podczas spacerów po Kołobrzegu?