Zła pogoda może skutecznie uniemożliwić zdobywanie górskich szczytów. W trakcie ulewy chodzenie po górach może być bardzo niebezpieczne i nieprzyjemne. Co w takim razie robić, aby nie zmarnować wymarzonego urlopu? Na szczęście w polskich górach jest mnóstwo ciekawych miejsc, dzięki którym nawet nie zdążysz się znudzić. Poznaj 5 najciekawszych, które musisz odwiedzić będąc w polskich górach!
Tajemniczy kompleks podziemnych korytarzy wybudowany przez nazistów, o którym do dziś wciąż mało wiadomo. W jakim celu był tworzony? Dlaczego Niemcom tak bardzo zależało na tym miejscu, że z porzuceniem budowy czekali do ostatniego możliwego momentu, tuż przed wejściem oddziałów Armii Czerwonej? Odpowiedzi na te pytania możemy nigdy nie poznać. Kompleks “Riese” jest wyjątkowym miejscem, które warto odwiedzić i samemu zastanowić się, do czego miało służyć. Może miało to być tajemne centrum dowodzenia III Rzeszą wraz z kwaterą Hitlera – Führerhauptquartiers – jak mówi najpopularniejsza hipoteza? Szczególnie polecam odwiedzenie Sztolni Walimskich. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, który postara się uchylić rąbka tajemnicy tego miejsca i opowie o fascynujących aspektach powstawania Kompleksu “Riese”. To miejsce, które trzeba odwiedzić choć raz w życiu.
Czy poznałeś kiedyś Ducha Gór? To potężna kreatura, którą możesz spotkać w miejscu, gdzie po wielu latach odnaleziono jego kostur – w Muzeum Ducha Gór “Karkonoskie Tajemnice”. To niezwykłe miejsce zamienia legendy w rzeczywistość. Ukazuje wszystkie powstałe na terenie Karkonoszy legendy, jak właśnie te o Duchu Gór, niezwykłym korzeniu mandragory czy niesamowitych zielarzach. To interaktywna wystawa, która wykorzystuje zarówno najnowszą technologię, jak i tradycyjne dziedziny sztuki, by każdy odwiedzający mógł zanurzyć się w świecie karkonoskich legend. To niezwykłe miejsce znalazło się na prestiżowej liście “7 nowych cudów Polski” National Geographic. Musisz je odwiedzić!
Podczas pobytu w Bieszczadach musisz odwiedzić to kultowe miejsce. Tylko dla pełnoletnich! Między Ustrzykami Dolnymi a Leskiem znajduje się unikalny mikrobrowar. W Centrum Ursa Maior powstaje aż 31 różnych rodzajów piw. Wszystkie są naturalne i wegańskie, a w dodatku niefiltrowane – nie tracą dzięki temu cennych minerałów i witamin. W Centrum możesz zobaczyć jak powstaje piwo, zostaniesz oprowadzony po warzelni i poznasz wszystkie tajniki piwowarstwa. Oczywiście zostaw sobie też czas na degustację! Będziesz mógł spróbować świeżych piw prosto z browaru – nie warto przegapić takiej okazji. Możesz tutaj w pełni zrelaksować się ze szklanką ulubionego piwa w ręku, słuchając niezwykłej muzyki i oglądając filmy o bieszczadzkiej kulturze. Znajduje się tu również sklep z produktami regionalnymi i księgarnia. Zaplanuj swój pobyt w tym niezwykłym browarze tak, by trafić na jedno z wielu wyjątkowych wydarzeń, które się tu odbywają.
Na pewno słyszałeś o tym słynnym aquaparku – to w końcu jedno z największych tego typu miejsc w całej Europie! Leży na Słowacji, tuż przy granicy z Polską i będzie idealnym kierunkiem dla jednodniowej wycieczki z Podhala. Dzięki temu, że Tatralandia w większości jest zadaszona, to będziesz się tu wyśmienicie bawić nawet, gdy za oknem szaro i plucha. W Tatralandii znajduje się aż 14 basenów i 28 zjeżdżalni! Każdy znajdzie tu coś dla siebie – zarówno spragnione dobrej zabawy dzieci, jak i chcący odpocząć dorośli. Jest to jedno z niewielu miejsc w okolicy, które posiada sztuczną falę, na której można surfować. Znajdziesz tu również basen do nurkowania oraz wiele zbiorników termalnych. To świetny wybór na spędzenie czasu w niepogodę.
Willa Koliba, w której znajduje się Muzeum Stylu Zakopiańskiego, to pierwszy dom wybudowany w tym stylu architektonicznym. Została wybudowana według projektu Stanisława Witkiewicza, którego nazywa się ojcem stylu zakopiańskiego (był ojcem Stanisława Ignacego Witkiewicza, słynnego “Witkacego”). Ten styl był buntem przeciwko pojawiającej się w Zakopanem w XIX wieku architekturze w stylu szwajcarskim czy tyrolskim. Odwoływał się do ludowej architektury, czerpał z tego, co zastane i podhalańskie. Witkiewiczowi zależało, by Podhale zachowało swój niepowtarzalny klimat. Dziś mieści się tutaj niezwykłe muzeum, które zebrało autentyczne, piękne przedmioty, znajdujące się kiedyś w tej Willi lub które zainspirowały Stanisława Witkiewicza do stworzenia stylu zakopiańskiego. Znajdziesz tu niezwykłe piece kaflowe, pełną zdobień sztukę użytkową i drewniane meble. To nietuzinkowe miejsce, które musisz odwiedzić!