Polska to przepiękny kraj, który nie ma szans się znudzić – każdy region skrywa w sobie odmienne widoki, atrakcje, kulturę i smaki. I choć wydawać by się mogło, że to niemożliwe (w końcu jest to ten sam kraj), to różnorodność naszej ojczyzny jest niepodważalna. Podlasie należy do jednych z najpiękniejszych miejsc w Polsce, które kusi malowniczymi widokami, ciszą, spokojem i przepysznymi rarytasami, którymi hojni i gościnni mieszkańcy chętnie częstują.
Podlasie nie bez powodu nazywane jest Zielonymi Płucami Polski. W końcu na jego terenie mieszczą się aż cztery Parki Narodowe. Jednak to nie wszystko, co można zwiedzić i podziwiać podczas urlopy w tej pięknej i urokliwej krainie. Mieszcząca się w północno-wschodniej części Polski, czaruje swoim klimatem i niezwykłą gościnnością. Czy warto tam spędzić swój wolny czas? Zdecydowanie tak i możesz być pewnym, że pokochasz Podlasie, które zapragniesz odwiedzić jeszcze nie raz. Poznaj więc ciekawe miejsca na Podlasiu.
Podczas wycieczki na Podlasie nie sposób ominąć stolicę regionu, czyli Białystok. Jest też przy okazji największym miastem tej krainy, które aż w 32% pokryte jest zielenią. Położone jest w bliskim sąsiedztwie dwóch rezerwatów przyrody oraz Narwiańskiego Parku Narodowego. Dlatego zwiedzając miasto możesz być pewnym cudownych widoków i malowniczych miejsc. Ciekawostką jest też fakt, że właśnie w Białymstoku Ludwik Zamenhof stworzył język Esperanto. Gdzie jednak warto skierować swe kroki podczas zwiedzania?
Jedną z największych atrakcji Białegostoku jest Pałac Branickich, który określany jest mianem Polskiego Wersalu. To niezaprzeczalna wizytówka miasta, ponieważ budowla zachwyca swoją majestatycznością i przepięknym, barokowym stylem. Pałac jest jedną z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej, która zachwyca już od samego wejścia. Prowadzi ono przez wspaniałą Wielką Bramę ,,Gryf”. A dalej jest jeszcze lepiej.
Tuż za bramą czekają na Ciebie okazałe rzeźby Herkulesa, a każdy następny krok zachwyca coraz bardziej. Już sam ogród roztacza sobą bogactwo wielobarwnych roślin, które zapierają dech w piersiach. Na pewno nie będziesz żałował ani jednej minuty spędzonej w tym przepięknym ogrodzie! Na dziedzińcu Pałacu znajdziesz także Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego. Również wnętrze budowli jest częściowo udostępnione do zwiedzania – tu po prostu jest cudownie!
Nie całkiem daleko stolicy regionu znajduje się magiczna Puszcza Knyszyńska, która otacza niemal cały Białystok. Jedną z części cudownego obszaru jest Rezerwat Krzemianka, mieszczący się zaledwie 15 minut spacerkiem od największego w regionie miasta. Miejsce czaruje swoim wyglądem, oferując wiele zaskakujących opcji spacerowych. Podczas wycieczki roślinnymi szlakami będziesz oczarowany ich różnorodnością i urokliwością.
Każdy krok podczas spaceru Rezerwatem Krzemianka będzie niezapomnianą podróżą do magicznej, roślinnej krainy, która czaruje swą niezwykłością i egzotyką. W czasie wędrówki trafisz na odcinek z kładką, który przypominać Ci będzie spacer po dżungli, a nie polskim rezerwacie. Możesz sobie nawet wyobrazić, że w wodzie pod kładką pływają krokodyle i piranie, a widoki ułatwią Ci te kreatywne marzenia. Przekonaj się sam i odwiedź magiczny Rezerwat Krzemionka.
Całkiem niedaleko Rezerwatu Krzemianka, z dala od wielkomiejskiego zgiełku znajduje się urokliwe, zielone miasteczko Supraśl. Poza, oczywiście, malowniczymi zakątkami możecie znaleźć tu wiele atrakcji, które nie tylko warte, ale konieczne są odwiedzenia. Zalicza się do nich na pewno Monaster, czyli jeden z pięciu prawosławnych klasztorów męskich w całej Polsce. Został on wzniesiony w latach 1503-1511 i ufundowany przez Wielkiego Księcia Litewskiego Aleksandra Chodkiewicza, zapoczątkowując w ten sposób losy Suprasia.
Pełna nazwa klasztoru brzmi Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Apostoła Jana Teologa. Budowla naprawdę robi niemałe wrażenie – została wzniesiona na planie kwadratu, posiadając wysokie mury obronne i olbrzymie wieże. Na uwagę zasługuje też fakt, że klasztor przedstawia pomieszanie stylów architektonicznych, co wynika z faktu jej położenia na stylu kultur wschodniej i zachodniej.
Na terenie zabudowań klasztornych znajduje się także majestatyczna Brama-Dzwonnica powstała w 1752 roku oraz cerkiew św. Jana Teologa z 1888 roku. Nie jest zaskakujące, choć przykre, że podczas II wojny światowej klasztor uległ zniszczeniom – najpierw dewastacji przez wojska radzieckie, a następnie wysadzona przez niemieckie. Na szczęście został odbudowany w stylu renesansowym. Historię klasztoru można zaobserwować w jego zabudowaniach, które skrywają w sobie Muzeum Ikon.
Podlasie to niezaprzeczalnie przepiękna kraina, która skrywa w sobie przepiękne krajobrazy oraz przeciekawą historię zaklętą w wielu zabytkowych murach. Wybierając się na urlop do tej urokliwej krainy na pewno przeżyjesz niezapomniany czas, który na zawsze zostanie w Twojej pamięci. Przekonaj się sam i poznaj Podlasie z każdej strony – więc kiedy planujesz swój wyjazd?