Muzyka rockowa rozwijała się w Polsce zupełnie inaczej niż w innych miejscach na świecie. Cenzura i liczne ograniczenia sprawiały, że nurt ten nie miał łatwej drogi. Tragiczna sytuacja polityczna powodowała, że rock miał w Polsce nie tylko znaczenie kulturalne, ale także socjologiczne. Chciałbyś się przyjrzeć historii jego powstania i poznać miejsca, które każdy fan rocka powinien zobaczyć?
Mieliśmy i po dziś dzień mamy fantastycznych artystów, których twórczość na zawsze będzie wywoływała pozytywne emocje. Trubadurzy, Czesław Niemen, Perfect – to tylko niektóre ikony muzyki rockowej, które każdy entuzjasta muzyki doskonale zna. Dlatego też na pewno chciałbyś odwiedzić owiane rockiem miejsca, które przybliżą Cię do czasów świetności tego nurtu muzycznego. Przedstawiam Ci pięć z nich!
Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu
Kto choć raz nie słyszał o Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu? Wydarzenie znane jest chyba każdemu. Opolska scena od 1963 roku gości największe sławy polskiej muzyki rozrywkowej. Tu też miało miejsce wiele scenicznych debiutów – jak chociażby Beaty Kozidrak, która w 1973 roku zajęła II miejsce w konkursie ze swoją piosenką ,,Piechotą do Lata”. Co więc znajdziesz w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu?
Muzeum jest multimedialnym miejscem, w którym możesz uważnie prześledzić historię polskiej muzyki. Masz też okazję zobaczyć, jak zmieniały się występy na opolskiej scenie na przestrzeni lat. Bez problemu odszukasz popis ulubionego solisty czy zespołu i zaobserwujesz zachodzące w nich metamorfozy. Zobaczysz też najbardziej oryginalne stroje gwiazd estrady oraz odsłuchasz utworów w nawet bardzo dawnych wydaniach – odwiedź koniecznie. To jedno z najciekawszych muzeów w Polsce!
Pomnik legendy rocka i polskiej kultury
O kim mowa? O nieocenionym, niestety już byłym, wieloletnim wokaliście grupy Dżem. Rysiek Riedel – bo o nim mowa – zapadł w pamięć każdemu, a utwory jego zespołu hucznie śpiewane są do dziś. Czym jest ognisko bez ,,Czerwony jak Cegła” czy ,,Whiskey Moja Żono”? Mimo że wokalisty nie ma już z nami od 22 lat, to jego postać jest żywa i na stałe wpisana na karty nie tylko muzycznej historii.
W Tychach przy ulicy Niepodległości, a dokładnie naprzeciwko Biblioteki Miejskiej, odnajdziesz wykonanego z brązu mężczyznę, który w ulubionych kowbojkach i kapeluszu z szerokim rondem czeka w luzackiej pozie. To właśnie Rysiek, człowiek, który wniósł niesamowitą wartość do polskiej muzyki i którego utwory znane są nie tylko w Polsce. To miejsce warto odwiedzić i oddać hołd niezwykłemu człowiekowi – bo w końcu ,,w życiu piękne są tylko chwile”.
Muzeum Historii Gitary w Katowicach
Czym jest rock bez gitary? A nawet kilku? Nie ważne, czy mówimy o elektrycznym, akustycznym czy klasycznym wiośle – w końcu każda odmiana potrzebuje innego brzmienia – gitara w rocku po prostu musi się znaleźć. Dlatego fan mocniejszych brzmień powinien poznać historię tego wyjątkowego instrumentu, odwiedzając niezwykłe muzeum przy ulicy Krzywej 4 w Katowicach. Tam właśnie nie tylko posłuchasz niecodziennych opowieści, ale też masz możliwość zagrania na niemal 100 różnych odmianach gitary.
Dwóch właścicieli dokonało niemałych starań, aby muzeum powstało. Od 2015 roku kolekcjonują w nim nie tylko znane wszystkim rodzaje gitar, ale także te nietypowe – wiedziałeś, że istnieje gitara 10-cio strunowa? A każda z nich przybyła do katowickiego muzeum z innego zakątka świata. Właściciele-fascynaci chętnie opowiadają ciekawe historie o tym, skąd dany instrument pochodzi i jaka jest historia jego powstania – istna gratka dla fanów.
,,Dziwny jest ten Świat”
Czyli muzeum ikony polskiej muzyki Czesława Niemena. Niepozorna, drewniana chata, którą znajdziesz w Starych Wasiliszkach w Białorusi – dawnym terytorium Polski – to nic innego, jak dom wokalisty, kompozytora, multiinstrumentalisty i twórcy tekstów Czesława Niemena. To właśnie w ponad 100-leniej chacie swoje lata spędził genialny twórca. Chcesz zobaczyć, jak żył? Koniecznie zajrzyj w jego skromne progi.
Wnętrze muzeum zostało zagospodarowane w taki sposób, aby jak najwierniej oddawać realia życia polskiego muzyka. Poza tym w środku zobaczysz wiele pamiętników i rysunków wykonanych ręką artysty, fotografii, korespondencji, okładek płyt i mnóstwa innych przedmiotów, które przeniosą Cię w ten dziwny świat życia Czesława Niemena. Odbądź tę sentymentalną podróż – na pewno nie pożałujesz.
Muzeum Rocka w Jarocinie
Bo gdzie indziej mogłoby znajdować się takie miejsce, jak nie w stolicy rocka właśnie? To właśnie w Jarocinie od 1970 roku odbywają się festiwale, początkowo o charakterze międzynarodowym, od lat 80. ogólnopolskim. Praktycznie od początku pojawiały się na nim całe rzesze fanów, pragnących odskoczni od ponurej PRL-owskiej rzeczywistości. Na jarocińskiej scenie swoje debiuty miało wiele polskich zespołów, które odcisnęły piętno na całej historii rocka.
Muzeum rocka w Jarocinie mieści się w dość nietypowym miejscu, bo w zbożowym spichlerzu przy ulicy Poznańskiej 2. Stąd też prawidłowa nazwa muzeum to Spichlerz Polskiego Rocka. Co w nim znajdziesz? Całą tradycję ponad 60-letniej muzyki rockowej i jarocińskiej. Znajdują się tutaj wystawy multimedialne, to znaczy nagrania muzyczne i filmowe, a także dokumentacja fotograficzna. To właśnie tutaj poczujesz ducha polskiego rocka i unaocznisz sobie zmiany, jakie zaszły w rockowej kulturze i jarocińskim festiwalu na przestrzeni lat.
W Polsce mieści się wiele kultowych miejsc, które związane są z polskim rockiem i piosenką w ogóle. Jeżeli uważasz się za prawdziwego entuzjastę tej formy sztuki, na pewno nie może Cię w nich zabraknąć. Mogę obiecać, że przy wielu z nich poczujesz sentyment i zobrazujesz drogę, jaką przeszli artyści, by ich twórczość mogła zaistnieć. Przeżyj to sam, lub ze swoją drugą połówką!