Na Kujawach, niedaleko Torunia, znajduje się urokliwy Ciechocinek. Miasto znane jest ze swojego uzdrowiskowego charakteru. Znajdują się tu szpitale, tężnie, sanatoria, ośrodki wypoczynkowe i pijalnie wód mineralnych. Nic więc dziwnego, że to chętnie odwiedzana przez turystów i kuracjuszy lokalizacja. Niezależnie od tego, czy szukasz relaksu i zdrowia, czy po prostu chcesz doświadczyć atrakcji Ciechocinka, jest to miejsce, które musisz odwiedzić!
Jeśli szukasz inspiracji na jesienny wypoczynek, polecamy wizytę w Ciechocinku. Znajdziesz tu wiele ciekawych atrakcji, które sprawią, że będzie to magiczny pobyt. Od pijalni wód mineralnych, przez zabytki natury i ścieżki spacerowe, każdy znajdzie tu coś dla ciebie. Dla tych, którzy planują wczasy w Ciechocinku, przygotowaliśmy propozycje na przyjemne spędzenie czasu w tym mieście.
1. Warzelnia Soli
2. Tężnie solne
3. Cerkiew św. Michała Archanioła
4. Teatr letni
5. Ruiny Zamku w Raciążku
6. Park Zdrojowy
7. Pijalnia Wód Mineralnych
8. Grota solankowa
9. Partery Hellwiga w Ciechocinku
10. Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła
2-3 noce dla 1 osoby, codzienne śniadania i obiadokolacje + voucher do SPA
Ten zabytkowy obiekt uzdrowiskowy w większej części stanowi dziś muzeum, jednak pozostała część wciąż funkcjonuje i wytwarzane są tu sól oraz jej pochodne. Warzelnia powstała w 1830 roku, a 2 lata później rozpoczęła produkcję. Do dziś to miejsce stanowi wspaniałą atrakcję dla kuracjuszy i turystów. W części muzealnej można dowiedzieć się więcej o dawnych sposobach warzenia soli, jak i poznać historię rozwoju Ciechocinka jako miejscowości uzdrowiskowej. Wśród eksponatów znajdują się między innymi narzędzia do produkcji soli z wód solankowych, czy sprzęty do rehabilitacji stosowane w dawnych latach. Warzelnia to wyjątkowy obiekt, który warto odwiedzić podczas pobytu w Ciechocinku.
Ciechocinek słynie z uzdrowiskowego charakteru miasta i z tężni solankowych, czyli konstrukcji przystosowanych do odparowywania wody z solanki. Trzy tężnie w Ciechocinku to unikatowy zabytek nie tylko w skali Polski, ale całej Europy.Pierwsza z konstrukcji powstała w 1827 roku, druga tylko rok później, a ostatnia w 1859 roku. W 2017 r. tężnie, a także warzelnia soli, Park Tężniowy i Park Zdrojowym zostały wpisane na listę Pomników Historii. Łączna długość tężni solnych w Ciechocinku przekracza 1700 metrów. Znajdują się one w centrum miasta, w Parku Tężniowym i stanowią wizytówkę miasta. Dzięki nim turyści mogą oddychać solankowym powietrzem. Woda pompowana na szczyt tężni spływa po drewnianych ścianach, parując pod wpływem wiatru i promieni słonecznych. Dzięki temu uwalniane są duże ilości jodu, a otoczenie tężni zamienia się w naturalne, lecznicze inhalatorium. To kolejny powód, dla którego warto wybrać się na spacer w tę okolicę!
Jednym z wyjątkowych budynków w Ciechocinku jest zabytkowa Cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Prawosławna świątynia została wzniesiona w 1894 roku w stylu zauralskim. Konstrukcja z drewnianych bali, powstała bez użycia gwoździ. Do dziś zachowały się również bogate ornamenty wnętrza, zwłaszcza zdobienia wokół okien. Cerkiew funkcjonowała do lat 20 XX wieku, następnie wykorzystano ją do celów świeckich, jednak w 1996 r. dokonano konsekracji i ponownie stała się ona miejscem kultu. Oprócz nabożeństw jest ona również udostępniona do zwiedzania dla turystów. Warto odwiedzić ten obiekt, aby podziwiać precyzję wykonania cerkwi.
Znajdujący się obok dworca w Ciechocinku drewniany teatr letni, to obiekt o dużej wartości historycznej. Dziś odrestaurowany i oddany do użytku, zaczął powstawać jeszcze w 1890 roku. Na jego deskach wystawiano opery, operetki oraz komedie. To jeden z trzech drewnianych obiektów tego typu w Europie. Przed budynkiem znajduje się figura Jerzego Waldorffa z psem, który jako miłośnik Ciechocinka wspierał zbiórkę funduszy na remont Teatru Letniego. Dziś w obiekcie wciąż odbywają się wydarzenia kulturalne, w tym spektakle, koncerty i kabarety.
Tuż obok Ciechocinka znajduje się mała wieś, w której skrywa się ciekawy zabytek historii. Wystarczy nieco dłuższy spacer z centrum miasta, by dotrzeć do Raciążka, wsi, w której znajdziemy ruiny zamku biskupiego. Dawniej, ok. Roku 1250 istniał tu drewniano-ziemny gród. W kolejnych setkach lat, na zamku przebywali władcy Polski, w tym król Kazimierz Wielki oraz Władysław Jagiełło. Po III rozbiorze Polski pałac został zburzony i do dzisiejszego dnia zachowały się jedynie fragmenty murów przyziemia. Obecnie zamek w Raciążku uznawany jest za tzw. trwałą ruinę i udostępniony dla zwiedzających. Warto wybrać się na wycieczkę w to miejsce, podziwiać pozostałości po jednym z wyjątkowych zamków w naszym kraju i poczuć klimat dawnych lat. W końcu to tutaj odbywało się wiele wydarzeń historycznych, a Królowie Polski spacerowali tymi samymi ścieżkami setki lat wcześniej.
Największym parkiem Ciechocinka jest Park Zdrojowy, zajmujący obszar aż 19 ha. To przestronne miejsce w samym centrum kurortu jest czyste i zadbane, dlatego idealnie nadaje się na relaksujące spacery. Na terenie parku spotkamy bogatą roślinność, w tym rzadkie okazy drzew i krzewów. Wizytówką parku jest pomnik przyrody, dąb szypułkowy „Konstanty” wysoki na ponad 22 metry i z szerokością 547 cm w obwodzie. W Parku Zdrojowym znajdują się również atrakcje stworzone przez człowieka, w tym fontanna „Jaś i Małgosia”, fontanna „Żabka”, liczne altanki, ławki, mostki oraz zegar słoneczny i muszla koncertowa w stylu zakopiańskim. A na zmęczonych spacerami czekają kawiarnia i pijalnia wód mineralnych. Park Zdrojowy zaprasza na przyjemny spacer i relaks!
Podczas spaceru po Parku Zdrojowym warto zaplanować postój w Pijalni Wód Mineralnych, znanej również jako „Kursaal”. Obiekt to prawdziwa perła architektury w szwajcarskim stylu. Drewniany budynek powstał w latach 1880-81 i dziś jest jednym z najstarszych budynków w Ciechocinku. Malowniczy elewacja przyciąga wzrok zdobieniami, a zwłaszcza drewnianą, ażurową koronką. W pijalni można spróbować różnych rodzajów wód mineralnych o właściwościach zdrowotnych. Oprócz wody, na zainteresowanych czekają również inne produkty o właściwościach leczniczych, w tym maseczki, sole do kąpieli czy szampony. W budynku mieści się również kawiarnia, sala koncertowa i mała galeria obrazów.
Jak przystało na miejscowość uzdrowiskową, również w Ciechocinku można znaleźć wiele atrakcji dobrych dla zdrowia. Jedną z nich jest grota solankowa, w której można zaznać prawdziwego relaksu. Znajduje się ona wewnątrz tężni, na zbiorniku solankowym i jest niejako naturalnym inhalatorium. Warto odwiedzić to miejsce, aby zaczerpnąć zdrowego powietrza z wysokim stężeniem jodu. Inhalacje w grocie solnej mogą pomóc na takie schorzenia jak astma, pylica, infekcje dróg oddechowych, różnego rodzaju alergie, zapalenie zatok, schorzenia dermatologicznych, zaburzenia metaboliczne i więcej.
2-3 noce dla 2 osób, codzienne śniadania i obiadokolacje + voucher do SPA
To jedno z najczęściej wybieranych miejsc spacerowych w Ciechocinku. Partery Hellwiga to alejka usytuowana między kwiatowymi dywanami, ciągnącymi się wzdłuż deptaka. Zaprojektowana w 1934 roku przez Zygmunta Hellwiga, co roku zachwyca kolorowymi kwiatowymi kompozycjami. Oprócz setek tysięcy najróżniejszych kwiatów układanych w fantazyjne wzory, Partery Hellwiga posiadają urokliwą fontannę multimedialną. Warto wybrać się tutaj na wodny spektakl, zwłaszcza wieczorem, gdy fontanna mieni się różnymi kolorami świateł. To miejsce, które potrafi prawdziwie poprawić nastrój.
Katolicka świątynia została wybudowana w latach 1877-1884 w stylu neogotyckim i zastąpiła niewielką kaplicę w Parku Zdrojowym w spełnianiu funkcji miejsca kultu. Wnętrze kościoła zachwyca. Wzrok przyciągają zwłaszcza marmurowy ołtarz główny i piękne witraże. Podczas wojen świątynia ucierpiała, lecz w kolejnych latach naprawy i renowacje przywróciły jej świetność. Natomiast w 1984 rozpoczęto rozbudowę kościoła, gdyż w świątyni zaczęło brakować miejsca dla wszystkich mieszkańców, jak i kuracjuszy, coraz chętniej przybywających na wypoczynek do miasta.
Ciechocinek to popularna miejscowość uzdrowiskowa w województwie kujawsko – pomorskim, zwłaszcza w okresie jesiennym. Malownicza okolica, położenie nad brzegiem Wisły oraz źródła solankowe gwarantują udany wypoczynek. Skorzystaj z naturalnego bogactwa miasta i zadbaj o swoje samopoczucie. Dzięki obfitości przyrody i uzdrowiskowej atmosferze regionu kuracjusze mogą podreperować swoje siły. Ciechocinek to niezapomniane miejsce, które zdecydowanie zasługuje na odwiedzenie.